DÜNYAHABERLERLübnanORTADOĞU

Seyyid Hasan Nasrullah: İran İslam Cumhuriyeti bölgesel güç haline geldi

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, direniş komutanlarından İmad Muğniye’nin şehadet yıldönümü nedeniyle bir konuşma yaptı.

Hasan Nasrullah, İslam Devrimi’nin 42. zafer yıldönümüne ilişkin, “İran İslam Devrimi’nin zaferinin üzerinden 42 sene geçti. İran İslam Cumhuriyeti dimdik ayakta ve her alanda ilerleme kaydediyor, hatta dikkate alınan büyük bir bölgesel güç haline geldi.” dedi.

Nasrullah, İran’ın ABD ve müttefiklerinin düşmanca eylemlerine ve sert yaptırımlarına karşı direnişini övdü ve İran’daki bu deneyimin, İslam Devrimi’nin 1979’daki zaferinden bugüne kadar her zaman ilahi, akılcı olduğunu belirterek, ”dünya halkı bilmelidir ki, sahnede olmak, birlik, sebat, mücadele, özveri, istikrar ve eylem sürekliliği sayesinde, etnik, dini, ulusal ve insani değerlere, bağımsızlığa kavuşabilir ve ancak bu şekilde bölgede ve dünyada lider bir konuma sahip olunabilir.” dedi.

Bahreyn 14 Şubat Hareketi’nin 10. yıldönümü ile ilgili olarak da konuşan Nasrullah, “Özgürlüğe kavuşmak için birçok fedakarlıkta bulunan Bahreyn halkını özellikle Ayetullah Şeyh İsa Kasım’ı selamlıyorum.” ifadesini kullandı.

Seyyid Hasan Nasrullah, Mename-Tel Aviv ilişkilerini eleştirerek, “Bahreyn yöneticileri, ülkeyi Siyonist Rejim’le ilişkileri normalleştirmek için bir üs haline getirmiştir. Fakat Bahreyn halkı ülkelerini doğal duruma getirmeye ve Filistin meselesini desteklemeye çalışıyor.” diye konuştu.

Lübnan’daki iç meseleler hakkında Hasan Nasrullah, BM’nin güç kullanımına yetki veren 7. bölümünün gündeme getirilmesine sert bir şekilde tepki göstererek, şunları kaydetti: “Bu kabul edilemez ve çok gariptir. Aynı zamanda savaşa çağrı anlamına gelir ve ülkenin yabancı güçler tarafından işgal edilmesine yol açar. Lübnan konusunu BM’ye taşımak ülkenin ve ulusal egemenliğin aleyhinedir ve işleri karmaşık bir hale getirir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı