DÜNYAİran

Seyyid Rıza Sadr El-Huseyni: Amerika Musul Operasyonunu Engellemeye Çalışmaktadır

Batı Asya Araştırmacısı Seyyid Rıza Sadr El-Huseyni verdiği röportajda, Musul operasyonu konusunda, Iraklı birçok grubun bu operasyona katılacağına işaret ederek şu açıklamalarda bulundu: Şuan Irak’taki genel duruma ve saha durumuna baktığımızda birçok Sünni ve Şii hareketin siyasi ve savaş alanında faaliyet gösterdiğini ve göstermeye devam edeceğini görüyoruz; bununla birlikte IŞİD’le meydanlarda mücadele edebilecek imkanlara sahip olan ülkedeki siyasi gruplar ve örgütler arasında ayrılıklar ve farklılık oluşturmak kabul edilemez ve ahmakça bir uygulamaydı.

Sadr El-Huseyni daha sonra ” Musul’un kurtarılmasının gecikmesine sebep olan şey nedir?” sorusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı: Daha önce yapılan açıklamalara dikkatle; planlı bir vahdet, tüm imkanların hazırlanması ve savaş meydanına taşınması Musul operasyonunun gecikmesine neden oldu.

Bugün Irak planlı bir vahdet ile IŞİD terör örgütünün işgali altında bulunan birçok bölgeyi kurtarmayı başardı.

Haşdi Şeba,  mücahitler ve diğer gruplar şuanda geçmiş başarılarda olduğu gibi hiçbir zaman kabilecilikten bahsetmediler; çünkü bu vahdet grupları, Irak’ın toprak bütünlüğünü ve milli güvenliğini dikkate almaktadırlar.

Sadr El-Huseyni planlı bir vahdetin IŞİD’in yok edilmesi için zorunlu olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Öyle anlaşılıyor ki, Musul’un kurtarılması operasyonunda meydana gelebilecek her hangi bir anlaşmazlıkta, planlı vahdeti sona erecektir. Planlı vahdet ve  Irak kanunlarına uyulması IŞİD’in ortadan kaldırılmasında oluşabilecek tüm sorunları çözebilir.

Bu siyasi araştırmacı daha sonra kendisine yöneltilen ” Musul Irak’ta IŞİD’in başkenti sayılmaktadır; bu nedenle Washington ve Riyad bu bölgenin kurtarılmasını önlemek için hangi hazırlıkları yapmıştır? ” sorusuna verdiği yanıtta şunları söyledi: Musul Operasyonu IŞİD’in Irak’taki varlığının son bulması anlamına gelmektedir; bu nedenle Amerika gibi IŞİD destekçileri örgüte lojistik ve silah desteği sağlayarak operasyonu engellemeye çalışacaklardır. Bu nedenle bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Huseyni açıklamalarının devamında Musul operasyonuna başlamadan önce bazı adımların atılması gerektiğine vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü: Irak hükumeti siyasi konularla ilgili bölge ve uluslararası alanda faaliyetlerini yapması gerekmektedir. Bu hükumetin  BM’den beklentisi IŞİD’le mücadele koalisyonları konusunu faaliyete geçirmesidir. Yine Bağdat’ın Musul operasyonunu yapabilmek için  askeri, lojistik ve medya hazırlıklarını tamamlaması gerekir ve hiçbir şeyin Musul operasyonuna zarar vermesine izin vermemelidir.

Sadr El-Huseyni son olarak şu ifadeleri kullandı: Bağdat hükumetinin Musul’un kurtarılması için bölgedeki dostları ve bölge güçleri ile görüşmeler yapması gerekir. Yine bu ülke Musul’un kurtarılması için önce şartları hazırlamalıdır ve böylece IŞİD kuşatılacak ve operasyon başarıyla sonuçlanabilecektir.  IŞİD bugüne kadar nasıl birçok kayıp vererek yenilgiye uğradıysa, bu operasyonda da aynı durum yaşanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı