DÜNYA

Silahlı terörist gruplar Golan’daki BM mevzilerini işgal etti

Uluslararası Güvenlik Konseyi dün bütün silahlı grupların Birleşmiş Milletler Ara Güçleri İzleme Gücü UNDOF’un mevzilerini terk etmesi ve güç elemanlarından aldığı silah ve teçhizatları teslim etmesini talep etti.

Oyların tümüyle onaylanan ilanda Güvenlik Konseyi Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi terör örgütünün üstlendiği UNDUF güçlerini kaçırma eylemini yeniden kınayarak kaçırılan askerlerin derhal ve ön koşulsuz bir şekilde serbest bırakılmalarını talep etti.

Konsey, gücün güvenliği, operasyonları, tarafsızlığı ve yetkisine saygı gösterilmesi zorunluluğunu belirterek, bunun bütün grupların BM gözetleme gücü mevkileriyle Kunaytra geçidini hemen terk etmeleri yanı sıra BM askerlerinden aldığı araç, silah ve gereçleri hemen teslim etmesini gerektirdiğini belirtti.

Konsey, kaçıranlara “etkisi olan ülkelerden” BM askerlerini serbest bırakmaları için güçlü baskılar uygulamalarını yeniden talep ederek, BM Gücü ve Golan’daki temel rolüne yönelik tam desteğini belirtti.

Konsey üyeleri, BM’de barışı koruma operasyonları yetkilisi Herve Ladsous’un sunduğu bilgilere dayanarak onun yerine bilgilendireme yapan diplomatlar, BM’nin daha önce kaçırılan askerlerin iyi muamele gördüklerine yönelik garantiler aldığına lakin bağımsız olarak bu bilgileri doğrulayamadığını ifade ettiler.

Hatırlanacağı üzere Fiji Ordu Komutanı Tuğgeneral Musa Tacuetoga, Nusra Cephesi teröristlerinin kaçırdıkları askerilerin serbest bırakılmaları koşulu için para ile örgütün uluslararası terör örgütü listesinden kaldırılması talebinde bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında bir kaynak, Suriye Hükümetinin BM askerlerinin selameti sorumluluğunu terörist gruplar ve arkalarında duranlara yüklemiş ve derhal serbest bırakılmalarını talep etmişti.

Golan’daki BM Gücü, Hindistan, Fiji, Filipinler, İrlanda, Hollanda ve Nepal olmak üzere 6 ülkeden 1223 askerden oluşmakta olup son olarak görev süreleri 13 Aralık 2014 tarihine kadar 6 ay uzatılmıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı