DÜNYAMısır

Sisi’nin adaylığını,Putin açıkladı

Mısır darbecisi Sisi ani bir kararla Moskova’ya uçtu. Görüşmeler sonucunda hem 2 milyar dolarlık silah anlaşması yapıldı hem de Sisi’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı tüm dünyaya Putin’in ağzından resmen duyuruldu.

Darbeci Mısır Savunma Bakanı Sisi’yi Novo-Ogarevo başkanlık rezidansında kabul eden Putin, Sisi’nin adaylık kararı hakkında “Sayın Bakan, duydum ki aday oluyorsunuz. Bu Mısır halkının geleceği adına sorumluluk gerektiren bir karar” dedi. Putin, ayrıca, “Şahsım ve Rus halkı adına seçimlerde başarılar diliyorum” diyerek Sisi’ye verdiği desteği yineledi. Putin, Mısır’da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinden sonra, iki ülke arasındaki ortak işbirliği mekanizmasının tam olarak oluşturulacağını umut ettiğini dile getirdi. Rus lider, ülkesi ile Mısır arasında ticaret hacminin 3 milyar dolar olduğunu ifade ederek, yakın gelecekte bu rakamı 5 milyar dolar seviyesine çıkartmak istediklerini belirtti. Konuşmasında Mısır ve bölgedeki karışıklıklara dikkat çeken Sisi, “Mısır ve diğer devletlerdeki terörizmin etkilerine dikkati çekmek isterim.

Bunlar sadece bizim değil tüm bölgede tehlikeli sonuçlar doğuruyor. Bu sorunla başa çıkmak için kolektif güç gerekiyor” ifadelerini kullandı. Sisi, Mısır’ın bu konudaki tavrının değişmediğini hatırlatarak, “Mısır ordusu güç kullanarak güvenliğin tesis edilmesi yolunda başarılı olacaktır” diye konuştu. Sisi, Mısır’ın yeniden yapılandırılması yolunda ciddi mesafe kaydettiklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı