DÜNYAHABERLER

Siyonist Güvenlik Kaynakları: Huzurlu Günlerimiz Sona Erdi

İsrail Kanal 7 Televizyonu güvenlik kaynaklarından naklen F-16 savaş uçağının düşürülmesinin ardından çalan alarm sirenlerinin geçen cumartesi günü kuzeyde sınırdaki yerleşkelerin sakinlerinin kendi evlerinden firar etmesinin Lübnan 2. Savaşı’nın ardından oluşan sükunetin artık son bulduğu mesajını taşıdığını duyurdu.

Gelecekte Savaş Zor Görünüyor

Aynı kaynaklar, tüm güvenlik yetkililerinin cumartesi gün yaşanan olaylara işaret edip, güvenlik durumu konusunda uyarıda bulunarak, gelecekte savaşın patlak vermesinin zor göründüğünü, ancak kuzey sınırdaki olayların kaynar noktasına ulaştığını söylüyorlar.

Bu bağlamda İşgal rejiminin Ulusal Güvenlik Konseyi Eski Başkanı ve Kudüs Stratejik Araştırma Merkezi’nin ünlü araştırmacılarından General Yakup Amidru; kuzey sınırlardaki karşılaşma olasılığının 3 ana işaretini şöyle sıraladı:

Birinci; İranlıların özgüveni artmış ve Suriye’de doğrudan varlıkları var.

İkinci; Kuzey sınırlardaki durum çok kırılgan ve riske açıktır, taraflardan her birinin bir hatası, durumu çok tehlikeli sürece evirebilir.

Üçüncü; İran’ın nüfuz ve etkinliği karşısında sessiz kalmak değil, onu durdurmak için bedeli ağır bile olsa bir şeyler yapılmalı.

Diğer yandan, Knesset Güvenlik ve Dış İlişkiler Komitesi üyelerinden Ayan Ben Rufen, olan bitenleri değerlendirirken, işlerin kötüye gittiğine işaretle, 2018 yılında kuzey sınırlarda savaş olasılığının 2016 ve 2017 yıllarından daha fazla olduğunu, ancak bunun illa savaş çıkacağı anlamına gelmediğini, durumun patlama noktasına geldiğini ifade etti.

Esas sorunun İran’ın Suriye’deki varlığı olduğunu söyleyen Ben Rufen; İsrail ordusunun gelecek patlak verebilecek olaylara karşı ne kadar hazırlıklı olduğu sorusuna gündeme getirerek, şunu yanıtı verdi: İsrail ordusunun hazırlığı iyidir, bu hazırlık, birinci önceliğimizdir.

Aynı İsrailli yetkili, tehdidin 24 saat boyunca fırlatılabilecek binlerce füzeden kaynaklandığını ifade ederek, bu tehdidin bir ilk olduğunu, ancak onu yok etmek için türlü yolların olduğunu kaydetti.

Apartmanlarda Güvenli Noktalar Gerekiyor

Knesset üyesi, İsrail’in apartmanlardan 15 saniye içinde sığınmak için güvenli yerlere ihtiyaç olduğunu çünkü durumun değiştiğini ve insanların uzun süre güvenli yerlerde kalmaları gerektiğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı