DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

Siyonist Mahmut Abbas, Peres Eleştirileri Karşısında Çaresiz Kaldı

Siyonist İsrail rejiminin eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in ölümü üzerine taziye yayınlayan ve cenaze merasimine katılan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’a, Filistin direniş hareketleri ve Filistin halkı sert tepki göstermişti.

Filistin İslami Hareketi Hamas’ın resmi sözcüsü Sami Ebu Zuhri yaptığı açıklamada; Abbas’ın Peres’in cenazesine katılmasını sert bir dille eleştirerek, “Abbas’ın, Peres’in cenaze törenine katılması şehitlerimizin ve Filistin halkının yaşadığı acıların hafife alınması anlamına geliyor. Filistin halkı, Gana ve başka soykırımlara imza atan Peres’in ölümünden büyük bir memnuniyet duymaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Hamas’ın yanı sıra diğer Filistin Direniş hareketleri Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’ı sert bir şekilde eleştirmişti.

Her geçen gün güç kaybeden Mahmud Abbas, kazanamama ihtimaline karşılık önce Gazze’yi yerel seçim kapsamı dışına bırakmış, sonrada seçimleri 4 ay ertelemişti.

İsrail ile ilişkileri ve Filistin’de ortaya koyduğu yönetim biçiminden dolayı zayıflayan Mahmud Abbas yönetimi, Peres’in cenazesine katılması sonrası Filistin direnişi, Filistin halkı ve İslam dünyasından gelen tepkiler üzerine endişeye kapıldı.

Yöneltilen eleştirilerin Fetih Hareketini de zayıflatacağını düşünen Mahmud Abbas, Fetih Hareketinden bir grubu sokağa çıkararak kendisine destek gösterisi yaptırdığı belirtiliyor.

Peres’in cenazesine katıldığından dolayı gelen eleştirileri hafifletmek isteyen Mahmud Abbas’ın organizesiyle sokağa çıkan Fetih Hareketi mensubu küçük bir grup, Abbas’ın fotoğraflarını taşıdı, Abbas lehinde slogan attı.

Abbas’ın organize ettiği gösteri Filistin’in sadece Ramallah kentinde yapıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı