DÜNYAİNSAN HAKLARI

Siyonist örgüt Boko Haram Dehşet saçtı:200 ölü

Boko Haram’ın dün akşam Maiduguri kentine düzenlediği saldırıda 45 kişi öldü. Örgütün çevre kasabalarda saldırılarına devam ettiği belirtiliyor. Associated Press haber ajansı devam eden saldırılarda ölen sayısının en az 200 olduğunu yazıyor.

Bölgenin milletvekili Peter Biye, ölü sayısının en az 200 olacağını belirtti. Saldırıdan kaçanların dağlara saklandığını ifade eden Biye, bölgede kimse kalmadığını, bu nedenle ölü sayısını kimsenin veremeyeceğini söyledi. Milletvekili, ordunun söz vermesine rağmen hala bölgeye askeri birlik göndermediğini kaydetti.

Nijerya ordusuna bu konudaki yorumları soruldu ancak bir yanıt alınamadı.Bazı haber kaynakları, bölgede cihatçı bayrakların dalgalandığını belirtiyor.Buna göre militanlar, topluluğun üzerine ateş açmadan önce, vaaz vermeye geldiklerini söylemiş.

Maiduguri kenti ve çevresinde geçen yıl olağanüstü hal ilan edilmişti ve o zamandan beri bölgede saldırılara çok sık rastlanmıyordu. İslamcı silahlı örgütler bugüne kadar daha ziyade uzak bölgelere saldırıyordu.Nijerya hükümeti, 200’den fazla kız öğrencinin Boko Haram örgütü tarafından kaçırılmasından bu yana, hem ülke içinde hem de uluslararası kamuoyunda artan bir baskı altında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı