DÜNYAHABERLERLübnanORTADOĞU

Siyonist Rejim’den Hizbullah İtirafı!

Rey el-Yevm gazetesinde Zuheyr Enderavus tarafından kaleme alınan haberde şu ifadeler yer aldı: Siyonist Rejim eski başbakanı Ehud Olmert kendi hayatını anlattığı kitabında, resmen ve açık bir şekilde rejim ordusunun 2006 yılındaki savaşta Hizbullah karşısında yenilgiye uğradığını açıkladı.

Siyonist Rejim merkezli Yedioth Ahronot gazetesi Ehud Olmert’in kendi yaşamını anlattığı kitabından yaptığı alıntıda Olmert açıkça İsrail Rejiminin bahsi geçen savaşta Hizbullah karşısında yenilgiye uğradığını belirterek şu ifadeleri kullanıyor: Ben Lübnan ile yapılacak ikinci bir savaşın tüm sorumluluğunu üstleniyorum.

Ehud Olmert 2017 yılında yolsuzluk dosyası nedeniyle 16 ay hasip yattıktan sonra serbest kaldı. Olmert 27 ay ceza almıştı ancak mahkeme Olmert’i geçtiğimiz yıl 29 Haziran’dan önce serbest bırakma kararı aldı.

Olmert’in bu kitabı İsrail Rejimi’nin sansür uzmanı tarafından didik didik incelenmiştir. Bu uzman Olmert’i rejim güvenliğine zarar vermekle suçlamıştı. Konuyla ilgili, İsrail tarafından Olmert’in dosyasının kapandığı ve kitabı yayımlamasına izin verildiği açıklaması yapılıncaya kadar incelemer ve soruşturma sürdürüldü. Olmert bu kitabi hapiste olduğu dönemde kaleme aldı.

Kitapta yer alan ifadelere göre, 2006 yılındaki 33 günlük savaş birçok başarısızlık ve yenilgiyle sonuçlandı.

Kitapta ayrıca şu ifadeler yer aldı: 14 Ağustos 2006’da, savaşın bitmesi ve ateşkes uygulanmasının ardından, Olmert İsrail Parlamentosu toplantısına katılarak şu açıklamalarda bulundu: Ben bütün sorumluluğu kabul ediyorum. Şahsi olarak bunu kabul ediyorum ve kendimden başka kimseyi suçlamıyorum. Kendimi kurban olarak tanıtmıyorum. Hiç kimseyi yenilginin sorumlusu olarak görmedim; o dönemde hükumetin bakan koltuğunda oturanlar benim emrindeydiler. Yenilginin sorumlusu bendim ve hala da benim. Savaşın bitmesiyle Siyonist Rejim Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Eğitim Bakanı Naftali Bennet savaşın sonuçlarını kötüye kullanmaya ve bana saldırmaya başladılar. Bu arada sağcı partilerin bazı üyeleri de buna destek verdiler ve yurtdışında yaşayan zengin Yahudilerin mali yardımlarını şahsıma saldırmak için kullandılar.

Olmert kitabında ayrıca Netanyahu ve eşi Sare’ye yönelik şiddetli eleştirilerde bulunarak şunları yazdı: Netanyahu güzel olan herşeyi yok etmeye devam ediyor. O ve ailesi ülke içinde ve dışında İsraillilerin ve İsrailli zengin dostlarının mallarıyla geçimlerini sağlıyorlar.

Olmert daha sonra şu vurguda bulundu: Netanyahu ve ailesinin yaşam şekli kibirli ve gururlu bir yaşamdır ve halkın malını kendi zevk ve rahatları için harcıyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı