DÜNYA

Siyonist Suudiler, Peygamberimiz(sav)’in kabrini yıkmayı hayal ediyor

Independent’ın ana sayfa manşetinde, Suudi Arabistan’ın Medine’de bulunan ve içinde Hz. Muhammed’in kabrini de barındıran Mescid-i Nebevi’yle ilgili genişletme planının İslam dünyası açısından büyük riskler oluşturabileceğini vurgulayan bir haber var.

Habere göre Suudi Arabistan’ın Mescid-i Nebevi’yi genişletme planı kapsamında Hz. Muhammed’in kabri de yıkılabilir. Gazete, böyle planın İslam dünyasında bir bölünme riski oluşturabileceğini söylüyor.

Independent planın, daha önce Mekke’deki mukaddes mekânların da genişleme planları kapsamında yıkımını eleştiren İslam Mirası Araştırma Vakfı Müdürü İrfan el-Alavi tarafından ortaya çıkarıldığını belirtiyor.

El-Alavi, plan kapsamında Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav)’in kabrinin bulunduğu Yeşil Kubbe’nin yıkılmak istendiğini belirtiyor. Plan kapsamındaki önerilerin sıkı Vahabi anlayışa sahip din adamları tarafından hazırlandığı belirtiliyor. El-Alavi’ye göre bu plan dünyadaki Müslümanlar arasında gerilim oluşturma riski taşıyor.

Mekke’deki Mescid-i Haram’dan sonra Müslümanlar’ın en büyük ikinci mukaddes mekânı olan Mescid-i Nebevi her yıl milyonlarca hacı tarafından ziyaret ediliyor.

Mescidi Nebev-i’nin resmi sorumluluğu Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud’e ait.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı