DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Siyonistler Suriye Olayının Perde Arkasını İtiraf Ettiler

Suriye’nin güneyinde El Kaide başta olmak üzere cihatçı gruplarla ilişkisi bilinen İsrail’den bir yetkili, çarpıcı açıklamalarda bulundu. İsmi verilmeyen İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) yetkilisi, Politico’dan Bryan Bender’e konuştu.

İsrailli yetkili, ülkesinin, Trump’ın “IŞİD’le savaşı yükseltmesinden” pek de memnun olmadığını söylüyor. İşgal altındaki Golan Tepeleri’ne giden muhabir, bölgede daha önce BM’nin kontrolü altında olan bazı kontrol noktalarında şu anda Nusra Cephesi bayrağının dalgalandığını vurguluyor. Bender, İsrail-Suriye-Ürdün arasında küçük bir IŞİD eğitim kampı olduğunu da söylüyor.

Bazı IŞİD’lilerin batıya ve kuzeye kaçamayınca kendilerine doğru geldiğini kaydeden IDF yetkilisi, Ürdün’ün IŞİD nedeniyle kaygılı olduğunu belirtiyor. Bender, İsrail’de yaptığı askeri ve istihbarat gezilerinde, ABD’nin IŞİD’le mücadelesinin İsrail tarafından “durumu yalnızca daha da kötüleştirmek” olarak algılandığını kaydediyor.

Bazı İsrailli komutanlar, Irak ve Suriye’deki Amerikan faaliyetlerinin IŞİD’i Batı için daha büyük bir tehdit haline getirdiğini düşünüyor. İsrailli yetkililere göre, ABD Irak ve Suriye’deki durumun karmaşıklığını kavrayamıyor ve buralarda aşiretler arasında IŞİD’e destek olduğunu göremiyor. “Doğu Arap mentalitesine Batılı bir mantık getirdiğinizde” diyor bir komutan, “Bu genellikle işe yaramaz. Batılı bir akıl, Ortadoğu’nun hiçbir yerinde Arap aşiret farklılıklarını gerçekten anlayamaz.” İsrailli istihbaratçılar, ABD’nin eğit-donat programını da eleştiriyorlar. “CIA’in eğitim programı Esad karşıtlarını, Pentagon’unkiler IŞİD karşıtlarını eğitiyor” diyen bir istihbarat yetkilisi, ABD’nin duruşunun ne olduğunun anlaşılamadığını belirtiyor.

Muhabirin konuştuğu İsrailli yetkililerin üzerinde mutabık kaldıkları tek konu, Esad’ın şu anda savaşı kazanıyor ve bunu Hizbullah’a borçlu olduğu.

Golan Tepeleri’ndeki bir IDF yetkilisi, “Eğer Esad kazanırsa, Hizbullah bir değil, iki sınırımızda da olacak” diyor. Tümgeneral Yavne daha açık konuşuyor ve başını İran’ın çektiği “radikal eksen”in, küresel cihat şebekesinden daha “riskli” olduğunu söylüyor. Bu durumda İsrail için “ideal strateji”, grupların birbirine saldırması ve savaşı askeri güç kullanarak bitirmektense, onu çevrelemek.

Bir IDF yetkilisi, ABD ve müttefiklerinin, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yaşamasına izin verip vermemesi hakkında ne düşündüğü şeklindeki bir soruya ise, “Neden olmasın?” cevabını veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı