FilistinHABERLER

Siyonistlerin Filistinlilere Zulmetmek İçin Yeni Bahanesi; Kudüs’te Bu Sesin Duyulması Yasak

Bu yasanın onaylanmasının ardından, ilahi bir nida olan ezan sesi Kudüs ve Filistin’in diğer şehirlerinde yaşayan binlerce Filistinli için yasaklanacak. Filistin Yasama Konseyi Temsilcisi Ahmed Atvan Tesnim Habere şunları söyledi: “Bu kanunun işgalci İsrail Rejimi tarafından onaylanması, Allah’a savaş ilan etme hükmündedir. Daha önce toprak ve Mukaddes mekanlar için savaşılıyordu ama bugün işgalci İsrail Rejimi İslam’ın şiarlarından birine karşı savaş açtı ve bu işgalci İsrail Rejiminin Filistin halkına karşı uyguladığı ırkçı yaslarından bir başkasıdır ve bu tip eylemlerin amacı, Kudüs ve Filistin’in diğer şehirlerinde İsrail atmosferi oluşturmak ve Yahudileştirme politikasını uygulamaktır.

Bu yasanın onaylanması bu yıl alınan bir karar değildir. İşgalci İsrail Rejimi 2006 yılından itibaren ezanın yasaklanmasını uygulamaya koymak için çalışmaya başlamıştır ve bu süre zarfında defalarca Yahudi bayramlarında camilerin hoparlörlerine el koymuş ve ezanı genel anlamda yasaklamak için adım atmıştır ve nihayetinde bu yasa 13 Ekim 2016’da Knesset tarafından kabul edilmiştir. Filistinliler bu kanuna karşı olduklarını vurgulamaktadır. Çünkü bu kanunu hem uluslararası yasalara hem de dini kurallara göre haksız bir kanun olarak görmektedirler ve bu kanuna karşı bütün Müslümanlar ve Filistin halkı tek bir ses olmuşlardır.

İşgalci Siyonist Rejim sabah namazı ve yatsı namazı için okunan ezanlar konusunda bu kanunun ayarlanabileceğini belirterek bu yasayı hafifletmeye çalışsa da bu yasanın uygulanmasının Batı Şeria’da Siyonist yerleşimcilerin bulunduğu bölgelerin yakınlarındaki kasaba ve köylerde de ezanın tamamen yasaklanmasının bir başlangıcı olmasından korkulmaktadır.” Filistin Diyanet İşleri Bakanlığının yetkililerinden biri olan Macit Sager Tesnim Habere şunları söyledi: “Bu yasa bir başlangıçtır. Çünkü işgalci İsrail Rejimi açgözlülüğüne devam edecektir. Biz şu an Diyanet İşleri Bakanlığındayız ve yanımızda bir Yahudi bulunuyor ve bu Yahudi yarın “ezan sesi beni rahatsız ediyor” diyebilir ve bu bahaneyle Ramallah’ta ezan yayınlanmasını engelleyebilir. Ezanın yayınlanmasına ya da tamamen yasaklanmasına izin verme yetkisi Yahudilerin elindedir ve İsrail’in bu kararına kim engel olabilir? Evet, onların bir adım daha ileri giderek bu yasayı uygulamaya koymaları mümkündür. Çünkü ezan sesinin Yahudilerin huzurunu bozduğu ve İsraillileri rahatsız ettiği bunların bahanesidir Bu İslam’ın kutsallarına karşı ırkçı bir politikadır ve bu politika Mescid-i Aksa’nın işgali ile başlamıştır ve bugün de ezanın yasaklanması yasasının onaylandığına şahit olmaktayız. Acaba bu ırkçı politika batı Şeria’ya da uzayacak mı?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı