DÜNYAİNSAN HAKLARISon DakikaSuriyeTÜRKİYE

Şok İddia,El Kaide Türk askerlerini kaçırdı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi Mürşitpınar kapısından Suriye’de bulunan Süleyman Şah Türbesi’ne giden Türk askerlerinin pusuya düşürülerek kaçırıldığı ileri sürüldü.

Türkiye’nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olan Süleyman Şah Türbesi’ne zırhlı araçlarla asker gönderildi. Ancak sınırı 4 zırhlı araçla geçen Türk askerlerinin, El Kaide’ye bağlı teröristler tarafından pusuya düşürüldüğü ileri sürüldü.

İddiaya göre Süleyman Şah Türbesi’ne sevkiyat yapan askerilerin bilgisini alan teröristler, Manbij
Kasabası yakınlarında 4 zırhlı aracı pusuya düşürdü. Konvoy halinde giden askerleri araçları ile birlikte Manbij, kasabasına götüren örgütün askeri Türkiye’ye geri göndereceği ileri sürüldü.

KAÇIRILAN ASKER SAYISI BELLİ DEĞİL
Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken Suriye Yerel kaynakları kaçırılan Türk askeri olduğunu doğruladı. Askerlerin sayısı hakkında bilgisi olmayan yerel kaynaklar, Süleymanşah’a sevkiyata izin verilmediği için askerlerin kaçırıldığını belirtti.

El KAİDE TÜRK ARAÇLARINA BAYRAKLARINI ASTI
Kaçırılan askerlerin bulunduğu konvoy’da yer Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı araçlara El Kaide’nin bayrak astığı ileri sürüldü.

El Kaideye yakın Twitter hesapları, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait tankların ve zırhlı araçların, Suriye ‘deki Süleyman Şah Türbesi’ne konuşlanmak için Suriye’ye girdiğini yazdılar.

6 tank ve 12 zırhlı araçla yüzlerce askerin, el kaide mevzilerinin 200 metre kadar yakınında konuşlandığı, el kaide’nin de bölgeye doğru takviye birlikler göndermeye başladığı iddia edildi.

Hatırlanacağı üzere geçen Mart ayında El kaide, Süleyman Şah Türbesi’nin boşaltılması için Türk askerlerine 3 gün süre verdiğini ve boşaltılmaması halince türbenin yerle bir edileceğini açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı