DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Sudan’ın Darfur bölgesinden son iki ayda 74 binden fazla kişi Çad’a kaçtı

Sudan’ın Darfur bölgesindeki kabileler arası çatışmalar nedeniyle son iki ayda 74 binden fazla kişi Çad’a kaçtı

Birleşmiş Milletler (BM), Sudan’ın Darfur bölgesinde yaşanan kabileler arası çatışmalar nedeniyle son iki ayda 74 binden fazla kişinin Çad’ın güneydoğusuna kaçtığını bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK) raporuna göre, son aylarda artan kabileler arası çatışmalar sivil halkın yerlerinden edilmesine neden oluyor.

Rapora göre sadece geçen hafta 50 bin civarında sivil, ülkeden kaçarken iki ayda Çad’ın güneydoğusuna sığınan kişi sayısı 74 bini geçti.

Genellikle çocuk ve kadınlardan oluşan mültecilerin çoğunun yaya olarak Çad’a ulaştığı, bazılarının ise eşek üstünde ya da eşeklerin çektiği arabalarla ülkeden kaçtığı belirtildi.

Raporda Çad’a ulaşanların büyük travma yaşadıklarının görüldüğü, BMYYK yetkililerine Darfur’da evlerinin ve köylerinin yakıldığını ve aile bireylerinin katledildiğini söyledikleri ifade edildi.

Çad’da Tissi bölgesine ulaşanların içme suyu, yiyecek ve barınma imkanlarının olmadığı, bir çoğunun yakınlardaki nehirden içtikleri su nedeniyle hastalık riski altında oldukları kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı