İSLAM BÜYÜKLERİMEDYA ANALİZSuriye

Suriye Baş Müftüsü Ahmet Hassun :Suriye Fitne,Provokasyon Ve Hırçın Saldırılara Maruz Kalıyor

Ehli sünnet alimi ve suriye Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun Suriye’de olanların; Suriye’nin her daim savunduğu direniş ve birlik düşüncesinin yanı sıra barışçıl yaşamı sabote amaçlı bir dış savaş olduğunu belirtti.

26. İslami Birlik Konferansından türeyen İyi Niyet Çalışmaları Komisyonunun dün Beyrut’ta düzenlediği oturumda konuşan Hassun; Suriye’nin iki yıldan fazla bir süredir provokasyon ve fitneyi körüklemeyle hırçın saldırılara maruz kaldığını ifade etti.

Tüm ilahiyat ve okullarında yeni eğitim-öğretim sistemlerinin geliştirilmesi çağrısında bulunan Hassun; İslam alemindeki bazı siyasetçilerin alçak hedeflerine ulaşmak için kullandıkları mezhep düşüncelerinin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Müftü Hassun; Arap ve İslam kamuoyunun izlediği onlarca siyasi medya kanalının mezhep ve cemaat kılıfları giydiklerine dikkat çekti. Sayıları 70’i bulan bu kanalların 300’e yakın televizyon kanalı tarafından da desteklendiğine işaret eden Hassun; belirli taraflarca kiralanan bu kanalların İslam aleminde kaos ve şiddete provokasyon yaptıklarını belirtti.

Müftü Hassun; iyi niyet çalışmalarında din adamlarının üstüne düşen rolün Arap ve İslam aleminde tüm dina adamlarını diyaloga çağırmak olduğunu, tüm Müslümanların düşünce ve ideolojileriyle hedef alındıklarını açıklamak olduğunu belirtti.

Uluslararası İslami Mezhepler Arasında Yakınlaşma Topluluğu Genel Sekreteri Şeyh Muhsin el-Eraki; İslam uyanışının tanık olduğu boşluk ve ihlallerin yanı sıra ümmet düşmanlarının İslam’ın bünyesini nkötüye kullanmalarından duyduğu üzüntüyü ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı