HABERLERİNSAN HAKLARIİSLAM BÜYÜKLERİSuriye

Suriye Baş Müftüsü:Muhalefet Cesaret Gösterip Suriye’ye Dönmeli

Suriye Arap Cumhuriyeti Baş Müftüsü Şeyh Ahmet Bedrettin Hassun, Suriye dışında bulunan muhalefete “cesur bir karar alıp ülkelerine dönmeleri” yönünde çağrıda bulundu.

Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’na (SMDK) hitaben Baş Müftü, geçen Perşembe günü Roma’da yapılan “Suriye Dostları Grubu” konferansında dile getirilen iktidara karşı mücadele etmek için silah talebini duyduğunda şaşırdığını ifade etti. Şeyh talebin, SMDK lideri Ahmet Muaz El Hatib’in Suriye Hükümeti ile diyalog başlatma niyetine aykırı olduğunu düşünüyor.

  Sky News Arabia’ya verdiği demeçte Baş Müftü, “Muhalefet olumlu durumdan yararlanarak ülkeye dönmesi, diyaloga iştirak edip Suriye’nin geleceğine katkısını sunması gerektiğini anlamıyor mu?” dedi. Şeyh Hassun’un sözlerine göre, Cumhurbaşkanı Beşar Esad, siyasi çözüm programını açıklayarak “çok kapsamlı bir barış için kapı açtı ve değişimin seçim yoluyla gerçekleşmesi için imkan tanıdı.”

Şeyh Hassun SMDK Yönetimine hitaben “Silahlanmaya son verin. Cesaret toplayın ve ülkenize dönün” çağrısında bulundu.Baş Müftü’nün demeci, Suriye Yönetiminin sınır dışına giden vatandaşların pasaport sürelerini uzatma ve süresi geçenlere yeni pasaport çıkarma kararı aldığı döneme denk geldi. Başbakan El Halki’ye göre, atılan bu adım tüm siyasi mültecilere Şam’da yapılacak diyaloga katılma imkanı tanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı