DÜNYAHABERLERORTADOĞUSon Dakika

Suriye birlikleri el-Meyadin’in yanı başında

Suriye ordu birlikleri ülkenin doğusundaki ilerlemelerinin devamında terör örgütü IŞİD’in en tehlikeli merkezlerinden sayılan el-Meyadin kentinin 5 kilometre yakınına kadar gitti.
Suriyeli askeri bir kaynak ordu birliklerinin son birkaç saat içinde Deyrezzor – Meyadin yolu ve civarlarında IŞİD’e karşı operasyonlarını yoğunlaştırdıklarını belirtti. Kaynak radikal teröristlerin sayı, cephane ve araçlarıyla ciddi kayıplara uğratıldıkları operasyonlar neticesinde IŞİD’in Deyrezzor kırsalının güneydoğusunda en tehlikeli karargahı sayılan Meyadin Kentine 5 km kadar mesafeye yaklaştıklarına dikkat çekti.

Suriye Topçu birliklerinin Meyadin Kentinde IŞİD’e ait iki cephane deposu, bir haberleşme ve komuta merkezi ve ağır makineli silahlarla donatılmış çok sayıda aracı imha ettiklerini belirten kaynak; aralarında saha komutanlarının bulunduğu birçok teröristin ölü yaralı düşürüldüklerini kaydetti.
Deyrezzor kırsalının güneybatısında ise askeri kaynak ordu birliklerinin daha önce Şuvla Hreybşa ekseninde bir kısım noktalara sızan IŞİD çetelerinin tamamını ekipmanlarıyla brilikte etkisiz hale getirdiklerini ifade etti. Diğer yandan askeri kaynak Suriye hava güçlerinin Meyadin, Muhasan, Buleyl, Hseyniye, Cneynet Tayyiba ve Huveycet Sakir bölgelerinin yanı sıra Deyrezzor Kentinin Şeyh Yasin, Cbeyle, Rüşdiye, Urdi ve Kennamat setlerinde radikal örgütün mevki, siper ve araçlarını imha ederek onu büyük kayıplara uğrattıklarına dikkat çekti.
Öte yandan; Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov, Akdeniz’deki Rus denizaltılarının Kalibr füzeleriyle Deyrezzor İline tabi Meyadin Kenti yakınlarında bulunan IŞİD unsurlarına ait mühimmat depolarını ve askeri araç dolu ambarları imha ettiklerini söyledi. Konashenkov, Akdeniz’de bulunan Karadeniz Filosu’ndan Velikiy Novgorod ve Koplino denizaltılarının Meyadin yakınlarındaki IŞİD teröristlerine 10 Kalibr füzesi fırlattığını belirtirken; “Kontrol sistemleri ile belirlenen tüm hedeflerin vurulduğu doğrulandı. IŞİD Meyadin’de hem teknik kayıplar hem de militan kaybı verdi” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı