DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad üniversite öğrencileriyle bir araya geldi

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad bugün Şam Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesinin eğitim üyeleri ve yüksek lisans öğrencileriyle bir araya geldi.

Görüşmede Cumhurbaşkanı el Esad; ideoloji savaşı ve kimlik değiştirme yada lağvetme çabalarının Suriye’nin maruz kaldığı en tehlikeli emperyalist saldırı olduğunun altını çizdi. Arap bölgesinin temelde Araplık ve İslam uyumluluğundan oluşan bir ideoloji üzerine yapılandırıldığına dikkat çeken el Esad; toplumlarımız içinde ideolojinin yanı sıra sosyal güvenlik ve istikrarın sağlanmasında bu uyumlu ideolojiye tutunmanın en önemli değeri oluşturduğuna vurgu yaptı.

Batının bölgemizi boyunduruğu altına almak için Arap devletlerinin rolü aracılığı ile söz konusu bu ideolojiyi yok etmek istediğine dikkat çeken el Esad; bu bağlamda başarısız olması ardından ideolojimizin cevherini değiştirmek için kavram ve terimleri değiştirme oyununa başvurduğunu belirtti.

El Esad burada da aydın, düşünür ve akademisyenlerin üzerine büyük bir sorumluluk düştüğüne dikkat çekerken, uygun ve doğru terimleri araştırıp net garantörler belirlemeleri gerektiğini belirtti.

Bu garantörlerle ideolojimizin cevherini yok etme çabalarının başarısız olmasını sağlamak gerektiğini ifade eden el Esad, on yıllardır uğruna mücadele ettiğimiz asil ve haklı davalarımızdan saptırılmamıza izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Sözlerine devam eden el Esad; Suriye’nin sadece sahip olduğu önemli jeopolitik konumu nedeniyle hedef alınmadığına işaret ederek, aynı zamanda bölgedeki tarihi ve ekseni misyonuyla birlikte Arap kamuoyundaki büyük etkisinden dolayı hedef alındığını ifade etti.

El Esad Suriye’nin bağımsızı kararının sabote edilmesiyle birlikte Suriye halkının haklarını kollayan ilkeli tutumlarından caydırılıp boyunduruk altına alınması amacıyla hedef alındığını söyledi. Suriye’den istenilen şeyin kendi halkının çıkarlarını bırakıp ABD ve Batının çıkarlarını kollamak olduğunu belirten el Esad; bunun da İsrail’in oynadığı ve silahlı terör gruplarının desteklenmesinde temel teşkil ettiği rolü ortaya sermekte olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı el Esad gerek Suriye ordusunun teröre karşı savaşta sağladığı başarılar, gerekse ulusal uzlaşmalarla toplumsal olarak yaşanan gelişmeler açısından Suriye’nin tanık olduğu krizde bir dönüm süreci yaşandığını belirtti.

Yaşanan durumlara ilişkin halk bilincinin de arttığına dikkat çeken el Esad; devletin bu süreç içinde terörün vurduğu ana bölgelerde güvenlik ve istikrarı sağlamaya çalıştığını ifade etti. El Esad ardından muhtelif bölgelerde bulunan terör kolonileri ve pasif hücreleri bertaraf edeceğini söyledi.

Görüşmede siyasi ve ideolojik bir diyalog yaşanırken, önümüzdeki süreç içinde devletin gerekli performans ve uzmanlarla beslenmesi için üniversiteler, akademiler, araştırma merkezleri ve stratejik araştırmalar gibi kurumların misyonu üzerinde odaklanıldı.

Aynı zamanda toplumun kültürel, dini, idari ve sosyal açıdan aydınlatılması, gelecek nesillerin uygun ve bilinçli bir şekilde yetiştirilmesi. Yolsuzlukla mücadele ve yolsuzların cezalandırılması gereği tartışıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı