DÜNYAHABERLER

Suriye cumhurbaşkanlığı seçimleri Suriye’nin zafer yoludur

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı yardımcısı Faysal Mikdat, Suriye’nin hali hazırdaki ve geleceğini belirleyecek olan tek tarafın Suriye halkı iradesi olduğunu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de Suriye’nin yıkımını isteyen plana karşı 3 seneden fazla direnmesinden sonra kendine çizdiği yolun zaferi olduğunu vurguladı.

Mikdat, Baas Partisi Şam Kırsalı Şubesinin “Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Ulusal İlkeler” başlığı altında Şam Esad Kütüphanesinde düzenlediği el Baas Diyalog Semineri sırasında, Suriye’nin tarihinde ulusal ilkelerle dolu beyaz sayfalara sahip olduğunu egemenliği, istiklali ve halkının çıkarlarını koruduğunu belirtti.

Mikdat, Suriye’nin bu esasa göre komşu ülkelerle dostluk ilişkileri kurduğunu söyledi. Mikdat, mermilerini neden Suriye’ye doğru yönelttiklerini ve içindeki durumların buna izin vermediğini iddia ederek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine karşı neden savaş açtıkları sorularını dile getirerek, Irak’taki seçimlerin hedeflerinde olduğu bir sırada Afganistan’da yapılan seçimlere desteklerini sunduklarına dikkat çekti ve “Suriye başkanını seçiyor” denmesini istemediklerini söyledi.

Suriye’de seçimlere karşı savaş açmanın hedefinin boşluk yaratmak olduğunu belirten Mikdat, bu kimselerin Cenevre beyanını inkar ettiklerini çünkü kendi çıkarlarıyla bağdaşmadığını dile getirdi.

Bakanlığının, dışarıda işlerini yürüten bütün Suriye Büyükelçiliklerinde seçim sürecinin tamamlanması için gerekli bütün icraatları yaptığını ifade ederek adaylar arasındaki mutlak eşitliği vurguladı.

Kendi yönünden Cumhuriyet Genel Müftüsü Ahmet Bedreddin Hassun, Suriye’nin dünyanın yeni bir Suriye’nin doğuşunu izleyen bir duruma geldiğini belirterek, Suriye halkının Allah’ın kutsiyeti ve insanın onuruna dayalı olan ahlak ve şeref üzerine büyüdüğü ilkelere bağlı kalınmasına çağrıda bulundu.

Hassun, direniş, uygarlık ve tarih ülkesi olmasından dolayı Suriye’nin hedef alındığını belirterek düşmanlarının onu yıkmak ve planlarını uygulamak için birleştiklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı