HABERLERİNSAN HAKLARI

Suriye de Teröristlerle Sıcak Temas Sürüyor

Güvenlik birimleri bugün Halep – Raka otoyolu üzerinde ağır BKC tipi ağır makineli silahların monte edildiği 4X4 çeker pikaplar kullanan ve vatandaşlara saldıran teröristlere karşı koyarak onları ağır kayıplara uğrattı.

Resmi bir kaynak SANA’ya açıklamasında çok sayıda teröristin ölü ve yaralı düştükleri çatışmada araçların içlerindeki teröristlerle birlikte imha edildiklerini söyledi.

Hafsa Nahiyesinde Teröristlerle Sıcak Temas

Öte yandan güvenlik birimleri Halep kırsalına düşen Hafsa Nahiyesinde yine vatandaşlara saldıran teröristlere karşı koyarak bir çok teröristi ölü ve yaralı düşürdü.

Çatışmada teröristlerin kullandıkları araçlar kullanılamaz hale getirildi.

Halep kırsalına düşen Meskene bölgesinde bir çiftlik içinde saklanan teröristlerle çatışmaya giren güvenlik birimleri, çiftlikte bulunan teröristlerin tümünü ölü ve yaralı yakalarken, kullandıkları araçları da kullanılamaz hale getirdi.

Vatandaşlara Saldıran Teröristlere Karşı Koyuldu

Güvenlik birimlerinin dün gece Halep’in el-Anzarat bölgesinde vatandaşlara saldıran teröristlerle girdiği çatışmada bir çok terörist ölü ve yaralı düştü.

SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak; çatışmada teröristlerden Abdülhamit Ahmet Osman ve Hüseyin Abdüllatif’in yakalandıklarını ifade etti.

Teröristler Muhabiri Hedef Aldılar

Bu arada ordu birlikleri Şam’ın Tedamün Banliyösünü eli kanlı teröristlerden temizleme ve vatandaşların güvenliğini sağlama operasyonlarını sürdürüyor.

SANA’ya konuşan yetkili bir kaynak; operasyonlarda teröristlerin ağır kayıplara uğratıldıklarını ifade ederken, bir çoğunun ölü ve yaralı düştüğünü, bir çoğunun da silahıyla birlikte tutuklandığını belirtti.

Eli kanlı teröristlerin, operasyonları izleyen ve gerçekleri kamuoyuna aktarmaya çalışan Suriye Televizyon Muhabiri Kerim el-Şeybani’yi hedef alarak ateş açtıklarını söyleyen kaynak; muhabirin aldığı kurşun isabeti neticesinde derhal hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Saldırgan Terörisler Etkisiz Hale Getirildi

Deyrezzor Kentinin Cbeyle Semtinde vatandaşların güvenliğini sağlamaya çalışan güvenlik birileri; kaçırma, gasp ve suikast eylemlerinde bulunan bir terör grubunun izini sürerek üyeleriyle çatışmaya girdi.

SANA’ya konuşan yerel bir kaynak; çatışmada saldırgan teröristlerin tümünün ölü ve yaralı düştüklerini belirtirken; aralarında Muhammed el-Allu, Hüsam Assaf ve Macid el-Hasan adlı teröristlerin bulunduklarını ekledi.

Eski Homs’ta Teröristlerin İzi Sürüldü

Bu arada güvenlik birimleri eski Homs Kentinin Hamidiye Semtinde vatandaşlar arasında dehşet saçan eli kanlı teröristlerin izini sürerek onlarla çatışmaya girdi.

SANA’ya konuşan yetkili bir kaynak; çatışmada yüksek sayıda teröristin ölü ve yaralı düştüklerini ifade ederken silahlarına ve kullandıkları araçlara el konulduğunu ekledi.

Ksayr’da Terör yuvaları Basıldı

Güvenlik birimleri Homs Kırsalına düşen Ksayr Semtinin Batı Asi bölgesinde çok sayıda terör yuvasına baskın düzenledi. Baskında bir çok terörist ölü ve yaralı olarak yakalandı.

Yetkili bir kaynak; Ziyad Halit Raad adlı teröristin ölü olarak ele geçirildiğini ifade etti.

Güvenlik birimleri yine Ksayr Semtinde vatandaşlara saldıran, yol kesen, geçen araçlara ateş açan teröristleri takibe alarak onlarla çatışmaya girdi.

Çatışmada teröristlerden bazıları yaralanırken bazıları öldü. Ölen teröristlerin arasında Muhammed el-Suvka ve Ali Mutiym adlı teröristlerin kimliği tespit edildi.

Dün gece ise yine Homs iline bağlı Telkelah Kentinde güvenlik birimleri asayiş güçlerine saldıran teröristlere çatıştı. Çatışma sonucunda teröristlerin bir kısmı yaralanırken bir kısmı da ölü olarak ele geçirildi.

Masum Vatandaşlara Havan Toplarıyla Saldırdılar

Teröristlerin Perşembe günü akşam saatlerinde Şam’ın Zeliha Bölgesinden Yermük semtine attıkları havan mermileri bir kısım vatandaşların şehit düşmelerine bir kısmının ise yaralanmalarına yol açtı.

Bunun üzerine derhal harekete geçen güvenlik birimleri saldırgan teröristleri takibe alma ve yakalama operasyonu başlattı.

Yermük Mülteci kampındaki Halk Komitesi yaptığı açıklamada teröristler tarafından havan mermileriyle yapılan saldırı sonucunda; Alaa Ğneyyim, Mahmut Ğanytava, Baha Mahmut Eyyüb, Rafii Ali el-Rifai, Enes Talavza, İbrahim Talavza, Yahya Ulyan, Fetha Ulyan, İmad Kadah, Abdullah Salih, Mahmut Kanat ve Muhammed Mşeymeş adlı vatandaşların şehit düştüğünü ifade etti.

Teröristler Vatandaşların Yardımıyla Pusuya Düşürüldü

Güvenlik birimleri Şam kırsalındaki Hareste çiftliklerinde vatandaşlarla işbirliğine girerek teröristleri pusuya düşürdü.

Operasyon sonucunda bir çok terörist öldürülürken bir çoğu da silahlarıyla birlikte güvenlik birimlerine teslim oldu.

Teröristler Araçlarıyla Birlikte Etkisiz Hale Getirildi

Güvenlik birimleri Dera kırsalına düşen Busr el-Harir bölgesinde yolları kesen, gasp ve yağmalama eylemlerinde bulunan, vatandaşların saflarında dehşet estiren teröristlere karşı koydu.

Yetkili bir kaynak SANA’ya açıklamasında çatışmada çok sayıda teröristin ölü ve yaralı düştüğünü ifade ederken, kullandıkları araçların tahrip edildiğini ekledi.

Ölü ve yaralı düşürülen teröristlerin arasında çok sayıda Arap ve yabancı uyruklu teröristlerin de bulunduğuna dikkat çeken kaynak; öldürülen teröristlerin arasında elebaşı Kays el-Kattaima ve onun sağ kolu sayılan Abdullah el-Kesuri el-Hariri’nin bulunduğunu ifade etti.

Ağır Silahların Monte Edildiği Araçlar İmha Edildi

Dera kırsalına düşen Doğu Ğariye Beldesinde ise güvenlik birimleri yine vatandaşlara saldıran teröristlerle çatışmaya girdi.

Çatışmada çoğuna ağır makineli silahların monte edildiği teröristlere ait 9 araç içindeki teröristlerle birlikte etkisiz hale getirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı