HABERLERSuriye

Suriye Dışişleri Bakanı: Erdoğan hükümeti ‘Kan dökülmesine neden oldu

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, çok uzun bir süre sonra Batı basınına verdiği ilk röportajda yine Türkiye’yi suçladı. Suriye’de yaşanan krizin tek sorumlusunun Türkiye olduğunu belirten Mualim, Erdoğan hükümetinin “kan dökülmesine neden olduğunu” söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları için bulunduğu New York’ta Al Monitor’dan Laura Rozen ve Andrew Parasiliti’ye konuşan Muallim, geçtiğimiz on yıl boyunca “Türkiye’yle her alanda bir stratejik ilişki” inşa ettiğini ancak bu bağların Başbakan Tayyip Erdoğan’ın takındığı Esad karşıtı tavır yüzünden koptuğunu söyledi.

Gerginliğin nedenlerinden birinin Türkiye’nin Müslüman Kardeşler’le ilişki kurulması yönünde Suriye’ye yaptığı baskı olduğunu belirten Muallim, bir dönem Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla da çok yakın ilişkileri olduğuna dikkat çekerek, Erdoğan hükümetinin “kan dökülmesine neden olduğunu” ve “terörist grupları barındırdığını ve bu grupları Suriye’ye göndererek Suriye halkına zarar verdiğini” belirtti.

Muallim, Türkiye’nin tavrının değişeceğine dair bir işaret görmediğini de belirterek Türkiye’den Suriye’ye her gün 200-300 savaşçı girdiğini öne sürdü.

Suriye lideri Beşar Esad’ın devrileceğini öngörerek rejim karşıtı militanları silahlandıranların yanlış hesap yaptığını söyleyen Muallim, sonucun silahlı çatışmanın gittikçe büyümesi ve 20 ayda 20 bin Suriyelinin hayatını kaybetmesi olduğunu ifade etti.

 

“BİZİM ELİMİZDE OLSA DÜN BİTİRİRDİK”

 

Suriye Dışişleri Bakan, “Eğer şiddeti sonlandırmak Suriye hükümetinin elinde olsaydı, o zaman sizi temin ederim biz bu işi dün bitirirdik. Maalesef bu Suriye hükümetine ait bir karar değil. Bu silahlı grupları silahlandıran, barındıran ve finanse edenler Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’dır. Dolayısıyla karar onlardadır” dedi.

“Krizi başlattıklarında Tunus, Mısır ve Libya’da olduğu gibi Suriye’de de her şeyin birkaç ay içinde değişeceğini düşündüler. Ancak Türkiye ve diğer Batılı ve Arap güçler hata ettiler çünkü Suriyeliler farklıdır” diyen Muallim, bununla birlikte arabuluculuk girişimlerini de memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi ile çalışmaya hazır olduklarını da ifade eden Muallim, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyer Zebari’nin arabuluculuk girişimine de sıcak baktıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı