DÜNYAHABERLER

Suriye Dışişleri’nden ABD’ye yalanlama

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD’nin Suriye hükümetini Şam’ın Doğu Guta bölgesinde ‘kimyasal silah kullanmakla’ suçlayan iddialarını keskin bir dille kınadığını vurgularken, bu suçlamaların tamamen iftiradan ibaret olup içerik ve tüm ayrıntılarıyla gerçekle hiçbir ilgisi olmadığını ifade etti.

Yetkili, SANA’ya yaptığı açıklamalarında, ABD’nin bu suçlamalarda bulunurken bizzat kendisinin bu konuda herhangi bir kanıtı olmadığını ifade ettiğine dikkat çekti.

ABD’nin bu suçlamalarında ayrıca bazen sarin gazı, bazen de klor gazı kullanıldığı çelişkisinde olduğuna vurgu yapan yetkili, tüm bunların ABD yönetiminin Suriye’de ”partnerleri” olarak adlandırıp desteklediği tarafların asılsız yalan ve uydurmalardan ibaret rivayetlere dayandığını net bir şekilde ortaya koyduğunun altını çizdi.

Suriyeli yetkili, Suriye ve halkına karşı yedi yıldır terörü destekleyen belli başlı devletlerin destekledikleri medya araçlarının da katıldıkları bu asılsız suçlamaların ABD ve müttefiklerinin Suriye ve halkına karşı saldırı için yeni planlarını hayata geçirme amaçlı bahanelerden ibaret olduğunu vurguladı.

Suriye ve ordusunun, IŞİD ve Nusra’ya karşı sağladığı zaferlere dikkat çeken yetkili, ABD ve müttefiklerinin destekledikleri bu örgütlerin ağır yenilgilere uğramalarını hazmedemeyip Suriye ve halkına karşı düşmanca planlarını hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı