DÜNYASuriye

Suriye: Irak’ın IŞİD’e Karşı Zaferi, Suriye’nin de Zaferidir

Suriye,  Irak hükümetinin Musul’u IŞİD terör örgütünden kurtarma ilanını büyük bir memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak SANA’ya açıklamasında; Irak’ta IŞİD’e karşı zaferin, Suriye için de bir zafer olduğunu ifade etti. Yetkili kaynak dolayısıyla Suriye’nin Musul’u IŞİD’ten kurtarmada Irak hükümeti ve ordusunun yanı sıra Halk güçleri dâhil tüm destekçi güçler ile dayanışma içinde olduğunu kaydetti.

Musul’u IŞİD çetelerinden kurtarmanın terörle mücadelede nitelikli bir atak olduğuna dikkat çeken yetkili kaynak; bunun da tüm bölge ve dünya devletleri tarafından desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Yetkili kaynak IŞİD ve benzeri diğer terör örgütlere karşı savaşın terör ve terörü destekleyen ve finanse eden taraflara karşı savaş olduğunu ifade ederken, dolayısıyla Irak’ta IŞİD’e karşı kazanılacak zaferin Suriye’nin de zaferi olduğunu kaydetti.

Suriye’nin, Türkiye rejiminin Irak halkına ve Irak hükümetinin Musul’u IŞİD’ten kurtarma ilanına karşı tutum, davranış ve açıklamalarının tehlikesine karşı uyardığını belirten yetkili kaynak; Türkiye rejiminin bu şekilde teröre karşı savaşa ilaveten Suriye ve Irak topraklarına hiçbir şekilde aklanamayacak işgal oyunları oynamaya çalıştığına dikkat çekti.

Yetkili kaynak Irak ve Suriye yönetimleri ve halklarını teröre karşı savaşlarında herhangi bir iddia altında desteklemeyen herkesin iki ülkenin terörü bertaraf etme azimlerini sabote etmeye çalıştıklarının altını çizdi. Söz konusu bu tarafların teröristlerin yanında durduklarına da işaret eden yetkili kaynak, aynı zamanda BM ve Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye ilişkin kararları ve uluslar arası misakı da ihlal ettiklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı