DÜNYAHABERLERİranYemen

Suriye: İran’ın nükleer başarısı sorunların çözülmesi için önemlidir

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Suriyeli mevkidaşıyla görüşmesinde Suriye’deki krizin tek çözüm yolunun siyasi dayalog olduğunu belirtti.

Beyrut’tan Suriye’ye geçen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüştü. Bu görüşmede İran ve Suriye ilişkilerine değinilerek Suriye’deki son gelişmeler de ele alındı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, bu ikili görüşmede “bölgedeki son gelişmeler İran İslam Cumhuriyeti’nin IŞİD’e karşı yürüttüğü siyasetin ne kadar doğru olduğunu dünyaya gösterdi” dedi ve sadece Suriye değil, Irak, Yemen, Lübnan, Tunus, Amerika, Fransa, Suudi Arabistan ve hatta Türkiye’nin de terörizm sorunuyla karşı karşıya geldiğini belirtti.

Suriye’deki krizin çözüm yolunun siyasi olduğunu belirten Zarif, konuşmasının devamında ise Suriye sorununun başka ülkelerin müdahelesiyle değil, sadece Suriye halkının kendi iradesiyle çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de bu görüşmede, İran ile P5+1 Grubu arasında varılan Nükleer Anlaşma’ya değinerek, İran’ın elde ettiği başarının bölgedeki sorunların çözülmesi için önemli olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı