FilistinKÜLTÜR & SANATSuriye

Suriye İsrail’e Karşı Ne Yaptı

Beşar Esad, en son gerçekleşen İsrail saldırısından sonra -Suriye’yi direniş merkezi haline getireceğiz- şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Uzmanlar bu açıklamanın tıpkı Lübnan’da olduğu gibi Suriye’de de İsrail karşıtı somut bir cephenin kuruluş aşamasında olduğunun sinyali olduğunu belirtiyorlardı. Uzmanlara göre Suriye’deki İsrail karşıtı direniş örgütleri birlik ve bütünlük hali içerisinde işgal rejimine karşı hareket edecekler ve Suriye rejimi de buna tam destek sağlayacak.

Bu süreçte yaklaşık 40 gün süren sessizlik ortamından sonra en somut açıklama Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nden geldi. FHKC komutanlığından yapılan açıklamada İsrail’e karşı yeni operasyonlara hazırlanıldığı ifade edildi.

Merkezi Şam’da bulunan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’nde İsrail rejimine karşı savaş başlatmaya hazırlandıklarını ifade etti.

FHKC’nin Suriye ve Lübnan’daki mülteci konumundaki Filistinliler üzerinde etkili olduğu tahmin ediliyor.

FHKC tarafından en son yapılan açıklamada “Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, işgal altındaki toprakları, özellikle Golan’ı özgürleştirmek için askeri birlik kurma aşamasında olduğunu açıkça ilan ediyor” denildi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi liderleri, İsrail’e karşı direnişe katılmak isteyen tüm Suriyelilere de kapılarının açık olduğunu beyan ettiler.

İsrail’in geçtiğimiz hafta Şam yakınlarında bir dizi hava saldırıda bulunması bölgedeki havayı oldukça gerginleştirmişti.

Hafız Esed ve Beşer Esed yönetimindeki Baas rejimi, Suriye ile resmiyette savaş hali içerisinde olmasına rağmen Golan Tepelerindeki sükuneti koruma çabası içinde olmuştu. Fakat Golan’daki sükunet Suriye’nin İsrail’e karşı hiçbir şey yapmadığı anlamına gelmiyordu. Suriye, özellikle Filistin’deki İslami direniş hareketlerine ve Lübnan’daki Hizbullah’a İran’dan giden füzeler için güvenlikli bir geçiş rotası olmuştu.

Fakat geçen hafta Şam yönetimini beklemediği yerden vuran saldırılardan sonra Beşer Esed devlet medyasında yaptığı açıklamada bundan sonra bu bölgeyi ‘direniş cephesi’ haline getireceğini ve buradan bu bölgeden İsrail’e saldıracak savaşçılara müsaade edeceğini ilan etti.

Öte yandan 2006 yılındaki 33 günlük savaşta İsrail rejimine tarihin en büyük hezimetini yaşatan Lübnan Hizbullah’ı, İsaril’e karşı Golan’da başlatılacak her türlü direniş sürecine destek olunacağını ilan etti.

Hizbullah sekreteri Hasan Nasrallah, televizyonda yaptığı konuşmada, Golan tepeleri için Suriye direnişinin yanında olduklarını ve dualarının da direnişçilerle olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İşte cevap.Deccal ve uşakları..Artık Golan için direniş hattı gereken herşeyi yapacak..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı