DÜNYAORTADOĞUSuriye

Suriye Konusundaki Son Lozan Toplantısı Sonuçsuz Kaldı

İran İslam Cumhuriyeti Meclisi, terörizmle ciddi bir şekilde mücadele edilmesinin ve bu konun kültürel köklerinin incelenmesinin gerektiğini belirtti.

Çek Cumhuriyeti Senato birinci Başkan Yardımcısı Premysl Sobotka bu gün İran İslam Cumhuriyeti Meclis Başkanı Ali Larcani ile görüştü.

Larcani bu görüşmede iki ülkenin tarihi geçmişine değinerek şunları söyledi: “ İçinde bulunduğumuz dönemde iki ülke arasındaki geçmişteki bağlara dayalı olarak, İran ve Çek Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri ve kapasiteleri geliştirmek için birçok fırsat bulunmaktadır ve iki ülke parlamento meclisleri arasındaki koordinasyonun bu ilişkinin daha da kolaylaşmasında etkili olacağına inanıyorum.”

Larcani sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomik işbirliği alanında, iki ülke için özellikle yenilenebilir enerji, karayolu ve demiryolu olmak üzere enerji alanında iyi imkânlar ve fırsatlar bulunmaktadır ama bu ilişkiler için arka planda banka ilişkilerinin kolaylaştırılması gerekmektedir ve bu en kısa zamanda yapılmalıdır.

İslami Şura Meclisi, Çek Cumhuriyeti Parlamento Meclisi ile geniş çaplı ilişkilere hazırdır ve bu bağlamda İslami Şura Meclisinde İran Parlamentosu ve Çek Cumhuriyeti dostluk grubu oluşturulmuştur.”

Larcani bölgede yaşanan gelişmeler ve terörist grupların eylemlerine değinerek şunları söyledi: “Amerika ve bölgedeki müttefikleri savaş tellallığı yapmaktadır ve bu durum bölgede terörist hareketlerin faaliyetlerinin artmasına neden olmuştur ama bu sorun sadece bölgeyle sınırlı değildir ve bu sorun bütün dünya için bir tehlike arzetmektedir.”

Ali Larcani bu gün teröristlerin kültürel köklerinin olduğunu belirterek ,“bu hareketlerle mücadele etmek için, bu hareketin kökleriyle de ciddi bir mücadelede bulunmak gerekmektedir” dedi.

İslami Şura Meclisi Başkanı, Suriye konusundaki son Lozan toplantısının sonuçsuz kaldığını ifade ederek şunları söyledi: “İran İslam Cumhuriyeti başından itibaren Suriye krizinin siyasi olarak çözüleceğine inanıyordu ama dünya güçleri ve bölgedeki müttefikleri Suriye krizinin müzakere ile çözüleceğine inanmıyorlar ve bu durum önceki Lozan görüşmelerinin başarısız olmasının nedenlerinden biridir.

Suriye’nin yasal hükümetini yok etmeye çalışmak karmaşaya ve terörist hareketlerin başa geçmesine neden olacaktır. Bu yüzden bu ülkenin kaderi ve geleceği Suriye halkına bırakılmalıdır.”

Ali Larcani Irak Hükümetinin terörle mücadeledeki etkili eylemlerini desteklediğini açıklayarak, “Irak’ta Musul’un kurtarılmasıyla, IŞİD terör örgütü fiili olarak bu ülkeden çıkarılacaktır” dedi.

Çek Cumhuriyeti Senato birinci Başkan Yardımcısı Premysl Sobotka da bu görüşmede İran’a gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: “İran İslam Cumhuriyeti’nin gerçeğini yakından görmemiz, iki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesine çok yardım edecektir. Çünkü basına yansıyan haberler bazen gerçeği yansıtmıyor ve doğru olmuyor.

Çek Cumhuriyeti Avrupa’nın kalbinde yer almaktadır ve İran İslam Cumhuriyeti de Ortadoğu’nun kalbindedir. Bu kapasite iki ülkenin de bölgedeki diğer ülkelerin pazarlarına ulaşmasını sağlayabilir.

Tahran ve Prag arasında doğrudan uçuş hattı kurulması, özellikle turizm ve iki ülke halkının birbirini tanıması gibi alanlar olmak üzere iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenmesinde çok etkili olacaktır.”

Premysl Sobotka, iki ülke arasındaki anlaşmaların uygulanmasının önemine değinerek şunları söyledi: “ Parlamento heyetleri hükümetlerin işbirliği için gerekli çalışmalar yapmaktadır ve bizim bu ziyaretimizin ardından uzman heyetler iki ülke arasındaki işbirliğini uygulama aşamasına götürebilirler.”

Çek Cumhuriyeti Senato birinci Başkan Yardımcısı Premysl Sobotka, Avrupa’daki terörizm krizine değinerek şu ifadelerde bulundu: “Bu gün dünyanın en önemli güvenlik tehdidi terörist gruplardır ve bu diğer ülkelerin müdahaleci eylemlerinin bir sonucudur.

Terörle mücadele iki ülke arasındaki işbirliği alanlarından biri olabilir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı