HABERLERORTADOĞUSuriye

Suriye Milletvekili: Türkiye Fua-Keferya’da Anlaşmaya Engel Oluyor

Suriye Parlamentosu İdlib Milletvekili; Fua ve Keferya çevresinde bulunan tüm silahlı gruplar Türk Ordusu ve İstihbarat Örgütü (MİT)’e bağlıdır ve bunların emrindedir. Türkiye, bu örgütlere Fua ve Keferya’ya her gün hedef belirlemeksizin ateş açmaları emrini vermektedir.

Suriye Parlamentosu İdlib Milletvekili Hüseyin Ragıb Tesnim Haber Ajansına, silahlı kişilerin Suriye’nin çeşitli bölgelerinden çekilmelerine karşılık olarak Fua ve Keferya’daki vatandaşların bu bölgelerden çıkarılacağı yönünde bir anlaşma yapıldığına ilişkin çıkan haberlerle ilgili şu açıklamalarda bulundu: Böyle bir anlaşma medya tarafından kurgulanmış ve gündeme alınmıştır ve bazı medya kuruluşları anlaşmaya ilişkin ayrıntıları muhabirleri aracılığıyla Şam’da aktarmışlardır. Suriye hükumeti tarafından şuana kadar böyle bir anlaşmanın varlığına ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştır.  Geçtiğimiz gün Suriye Uzlaşma Bakanı Doktor Ali Haydar ile konuştum ancak konuyla ilgili bilgisinin olmadığını ve bu konuyla ilgili uzlaşı bakanlığı veya hükumetin elinde herhangi bir ayrıntı bulunmadığını ifade etti.

Suriye Parlamentosu İdlib Milletvekili sözlerini şöyle sürdürdü: Görüşmeler Suriye hükumeti ve arabulucularla yürütülmelidir, biz bildiğimiz kadarıyla Parlamento Milli Uzlaşı Komisyonunda ve yine Suriye hükumeti bünyesinde böyle bir anlaşma yoktur, bazı menfaat peşinde koşan fırsatçılar Fua ve Keferya halkına şantaj yapmak için böyle bir söylenti yaymaktadırlar.

İdlib Milletvekili kendisine yöneltilen, “Suriye hükumeti ve silahlı gruplar arasında Fua ve Keferya’da yaşayan halkın tahliye edilmesi konusunda görüşme yapılıyor mu?” Sorusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı: Bizim Suriye hükümetinde ve parlamentoda, her zaman tek derdimiz kuşatma altındaki bölgelerde ve başta Fua ve Keferya olmak üzere Suriye’nin tüm bölgelerinde bulunan halkı kurtarmaktır ve hükumet tarafından bu bölgelerde yaşayan halkın sıkıntılarını gidermek için olağanüstü çaba harcanmaktadır. Görüşmeler devam etmektedir ancak Türk tarafı her daim Fua ve Keferya ile ilgili tüm anlaşmaları etkisizleştirmektedir ve bu anlaşmaların önüne taş koymaktadır. Fua ve Keferya çevresinde bulunan tüm silahlı gruplar Türk Ordusu ve İstihbarat Örgütü (MİT)’e bağlıdır ve bunların emrindedir. Türkiye, bu örgütlere Fua ve Keferya’ya her gün hedef belirlemeksizin ateş açmaları emrini vermektedir.

Ragıb son olarak şu açıklamalarda bulundu: Bir müzakere heyeti sürekli olarak görüşmelere devam ediyoruz ve anlaşmaya varılması durumunda, bu bölgelerde yaşayan halkın tamamı tahliye edilmeyecek sadece yaralılar, kadın ve çocuklar tahliye edilecektir. Çünkü Fua ve Keferya halkı Suriye topraklarına ve vatanlarına olan bağlılıklarını sürdürmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı