DÜNYAHABERLERSuriye

Suriye Müftüsü: Suriye En Yakın Komşusu Tarafından Hançerlendi

Hassun, tüm dünyanın yakında yaşananlardan ders alan, iki yıl boyunca yüze yakın batı ve komşu ülkenin entrikalarına karşı korunmayı öğrenen Suriye’nin yeniden doğuşuna tanık olacağına dikkat çekti.

Müftü Hassun dün gece el-Meyadin televizyonuna verdiği mülakatta, özgürlüğün ülke dışından değil halktan geldiğini, Arap âleminin hala sözde Arap baharının yarattığı kaostan kurtulmaya çalıştığını ifade ederek Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın gündeme getirdiği siyasi çözüm planının Cenevre bildirisinden daha geniş olduğuna işaret etti.

Suriye’nin gerçekleri çarpıtan medyayla barış kapılarını açtığı en yakın komşusu arasında kaldığını ve bu komşu tarafından hançerlendiğini bildiren Hassun, Suriye’nin bugüne kadar hiç kimseye düşmanlık beslemediğini, kendisinden yardım isteyen tüm mültecilere kucak açtığını kaydetti.

“Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan krizden önce Cumhurbaşkanı el-Esad’a saygı gösterdiğini ve Suriye’nin bir kaosa sürüklenmesinden endişe duyduğunu bildirmişti. Fakat tutumları beni çok şaşırttı” diyen Hassun, Türkiye’nin Suriye’ye sızmaları için kapılarını kimin hesabına katillere, hırsızlara ve suçlulara açtığını sorguladı.

Baş Müftü Hassun, Körfez ülkelerindeki fitne hatiplerini Suriye kanının akıtılmasından sorumlu tutarak Mısır’da diyalog Suriye’de mezhep kışkırtması yapan Yusuf el-Kardavi’nin tutumunu eleştirdi.

Baş Müftü, İslam Ulemalarına Irak’a demokrasiyi yayma gerekçesiyle gelip yıkan batı ülkelerine karşı uyanık olmaya çağırarak bu ülkelerin Suriye ve tüm bölgede aynı şeyi yapmaya çalıştığının altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. kardavi=amerikan köpeği kahrolsun islam beldeleri üzerinde plan yapan yerli ve yabancı uşaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı