DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Suriye muhalif Ulusal Konseyi Montrö(2. Cenevre) Konferansında yer almayacak

Sky News Arabia kanalının bildirdiğine göre Suriye’deki en büyük muhalif gruplardan olan Ulusal Konsey yaptığı açıklamada 2. Cenevre Konferansında yer almayacağını bildirdi.

Sky News Arabia’nın aktardığına göre Ulusal Konsey ilgili kararını dün İstanbul’da aldı. Ulusal Konsey daha önce yaptığı açıklamada konferans sonucunda Esad’ın devlet başkanlığı görevini bırakması durumunda 2. Cenevre Konferansına katılabileceğini açıklamıştı.

5-6 Ocak tarihlerinde Türkiye’de Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Genel Kurulunun yapılması bekleniyor. Burada Ulusal Koalisyonun 2. Cenevre Konferansına katılımıyla ilgili nihai karar verilecek. Ulusal Koalisyon üyesi Suriye Ulusal Konseyi muhalefetin Cenevre Konferansına heyet göndermesi durumunda Koalisyondan çekilebileceğini yönünde daha önce uyarıda bulunmuştu.

22 Ocak 2014 tarihinde İsviçre’nin Montrö şehrinde düzenlenecek uluslararası barış konferansında Suriye hükümeti ile Suriye yurtdışı muhalefeti ilk kez görüşmeler gerçekleştirecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı