DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Suriye Muhalifi Teröristler Yermuk Mülteci Kampına Saldırıyor. Bölge Halkı Suriye Yönetimine Sığındı

Başkent Şam yakınlarındaki Yermük Kampında son iki gün içinde yaklaşık 2 bin kişi başta Türkiye’deki rejim olmak üzere kimi devletlerin destekledikleri Nusra Cephesi ve IŞİD örgütlerinin terör ve vahşetlerinden kaçtı.

Suriye hükümetinin hazırladığı güvenli geçici ikamet merkezlerine alınan söz konusu kişiler; IŞİD ve Nusra Cephesi çetelerinin kampta evlere saldırmaları ve insanlık dışı vahşette bulunmaları ardından ordu birliklerimizin yanı sıra Yermük’te bulunan Filistinli halk komiteleri ve Filistinli koalisyon güçlerinin yardım ve destekleriyle teröristlerden kaçmayı başardıklarını anlattı.

IŞİD ve Nusra Cephesi teröristlerinin Yermük’te ‘kendilerine karşı direnme’ gerekçesi altında birçok eve saldırıp sakinlerini alıkoymaları ardından onlarca kişiyi katlettiklerini belirten terör mağduru aileler, teröristlerin sivillere ait evleri basıp yağmaladıklarını aktardı.

Yermük’te IŞİD ve Nusra Cephesi teröristlerinden kaçan insanlarla geçici ikamet merkezlerinde bir araya gelip ihtiyaçlarını dinleyen Sosyal İşler Bakanı Kinda el Şammat basına yaptığı açıklamada; Suriye hükümetinin Yermük’te teröristlerden kaçan Filistinli ailelere Suriyeli vatandaşlarla aynı şekilde muamele gösterdiğini ifade etti. Şammat Filistinlilerin güvenliğini koruma ve tüm ihtiyaçlarının karşılanmasında hükümetin hiçbir çabayı esirgemeyeceğinin altını çizdi.

Bakan Şammat Suriye hükümetinin Yermük’te terör örgütleri mağduru olan ve teröristlerin vahşetinden kaçmak isteyen tüm insanların tahliye edilip herhangi bir fark gözetilmeksizin güvenlik ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına özenini vurguladı.

Bu arada Türkiye, İsrail, Suudi Arabistan ve Katar rejimleri tarafından finanse edilip desteklenen Nusra Cephesi geçen Çarşamba günü IŞİD çetelerinin Yermük Kampına girmeleri ve kamp ahalisi saflarında vahşet dolu eylemlerde bulunmasına yardımcı olmuştu.  Kampa giren IŞİD çeteleri Nusra Cephesinin işbirliği ile dün kamp ahalisinden 5 kişinin kafasını halk kitleleri önünde keserken, iki kişiyi de kurşuna dizdi.

Kaynak: Sana.sy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı