İNSAN HAKLARISon DakikaSuriye

Suriye Ordusu Başarılı Operasyonlarına Devam Ediyor

Büyük bir azim ve fedakarlık örneği göstererek vatanı kiralık teröristlerden temizlemek için operasyonlarını sürdüren Suriye silahlı kuvvetleri dün teröristleri ağır kayıplara uğrattı.

Şam Kırsalında Anti-Zırh Füze Taşıyan Bir Kamyon Yakalandı

SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak silahlı kuvvetler ; Menaşir bulvarı ve Covbar semtinde terör yuvalarına yönelik operasyonlarında ve teröristlerle çatışmalarında büyük miktarda silah ve mühimmatı da yok ettiğini dile getirdi.

Ordu birlikleri Arbin, Adra ve Reyhan bölgelerinde terör yuvalarına yönelik baskınlar düzenlediğini belirten kaynak; bu baskınlarda birçok teröristin ölü ve yaralı düştüğünü ve havzalarında bulunan silah ve mühimmatın imha edildiğini beyan etti.

Duma sanayi bölgesinde bulunan bir terör yuvasının içindeki terörist, silah ve mühimmatla birlikte yok edildiğini ifade eden kaynak; Şam-Homs otobanı üzerinde Harsta semti yakınlarında kahraman birliklerimiz ile silahlı bir terör grubu arasında çıkan çatışmada terör grubunun çoğu üyesinin ölü ve yaralı olarak ele geçirildiğini belirtti.

Buhariye ve Deyr Selman çiftliklerinde de teröre karşı operasyonların sürdüğüne dikkat çeken kaynak; burada da silahlı terör gruplarına ait çeşitli ve büyük miktarda silah ve mühimmatın imha edilirken çok sayıda teröristin ölü ve yaralı düştüğünü ibraz etti.

Şam kırsalının güney bölümde; el-Zeyabiye ve el-Hüseyniye bölgelerinde kahraman birliklerimizin silahlı terör gruplarına karşı bir dizi operasyon düzenlediğini ifade eden kaynak; buradaki operasyonlarla da terör saflarına ağır kayıplar verdirildiğini vurguladı.

Kaynak Suriye Ordu Birliklerinin Tel bölgesinde düzenledikleri operasyonlar çerçevesinde silahlı terör gruplarının ileri gelen bir elebaşını ölü olarak ele geçirdiğini sözlerine ekledi.

20130816-162402.jpgAskeri bir kaynak;  silahlı kuvvetlerin Şam kırsalına düşen el-Kalemun Bölgesindeki askeri bir noktada anti-zırh füzeler, kablosuz iletişim cihazları taşıyan bir kamyon buldu.

SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak; aracın içerisinde gizli bölmelerde muhtelif türlerde silahın yanı sıra Suriyelilerin kanlarının akıtılmasında ortak kanallarla iletişim kurmak amacıyla kullandıkları uydu iletişim cihazları bulunduğunu söyledi.

Halep’te Teröristler Ağır Kayıplar Verdiler

SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak; silahlı kuvvetlerin Halep kırsalına düşen Bustan el-Kasır, Raşidiyn, Fıstık Çarşısı ve el-Kellase Meydanında bir terör grubunu tüm elemanlarıyla birlikte etkisiz hale getirirken silah ve mühimmatlarını imha ettiğini ifade etti.

Kaynak; silahlı kuvvetlerin Kveyris köyünün doğusunda teröristlere ait birçok karargahın yanı sıra silah, mühimmat ve füze bataryasını imha ettiğini belirtirken Han el-Asel ve Etarib bölgelerinde birçok teröristi ölü ve yaralı olarak ele geçirdiğini ekledi.

Kaynak; Muhayyem el-Neyreb’in kuzeyinde bir silah yüklü bir aracı imha ederken Kastilo el-Cendul ve el-Dana Halep yolu üzerinde yol kesen, gasp ve yağmalama eylemlerinde bulunan teröristlerin etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Öte yandan silahlı kuvvetler el-Etarib Halep yolu üzeri ve el-Zerba Bölgesinde birçok teröristi etkisiz hale getirirken silah ve mühimmatlarını imha ettiğini ekledi.

İdlib’in Birçok Bölgesinde Nitelikli Operasyonlar Düzenlendi

Askeri bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada; silahlı kuvvetlerin İdlib’in Cisir el-Şuğur kırsalına düşen Berza, Ayn el-Ğazal, el-Marana, el-Kaniye ve el-Canudiye bölgelerinde düzenlediği bir dizi nitelikli operasyonda birçok teröristi etkisiz hale getirdi.

Suriye Ordusunun Muarrat el-Numan, Kefarroma, Erminaya, Muar Tamsarin, Benniş, Merkezi Cezaevi, el-Karmid kampı çevresi, Tel el-Daman, el-Hulviye, el-Barağiyş, Tel Selmo’nun güneyi ve Ebu el-Zuhur’da terör karargahlarını hedef alarak çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüğünü belirten kaynak; teröristlerin suç aletlerine de el koyulduğunu ekledi.

Dera ve Kırsalında Yabancı Teröristler Öldürüldü

Askeri bir kaynak; silahlı kuvvetlerin Dera Kentinde ‘Ansar el-Sünna Taburu’ adlı terör etelerinden aralarında yabancı uyrukluların bulunduğu çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüğünü aktardı. Kaynak öldürülen teröristlerin arasında Şadi el-Kerrad, Hadi Fadi Korkmaz, Vail Ebu Sallu, Hüsam el-Halef, Sami Avda, Enver el-İyd, Mısırlı Abdünnasır Mansur Besyuni ve daha başka teröristlerin bulunduğunu söyledi.

Silahlı kuvvetlerin kırsalda Muhayyem ve civardaki tarım arazilerinde terör yuvalarını hedef aldığını belirten kaynak, öldürülen teröristler arasında yine çok sayıda yabancı teröristin bulunduğunu belirtti.

Aynı kaynak silahlı kuvvetlerin kırsala düşen Tafas, Etman, Dael, Nahita –Herak yolu ve Neva bölgelerinde aralarında ‘Sukur el-İslam Taburu’ (İslam Kartalları) adlı terör oluşumundan bir çok tekfircinin bulunduğu yüksek sayıda teröristi öldürdüğünü ifade etti.

Homs’ta Lübnan’dan Sızmaya Çalışan Teröristlere Karşı Koyuldu

Suriye ordusu ve sınır koruma birlikleri dün teröristlerin Lübnan’dan Homs kırsalına düşen Ksayr’ın el-Naimat ve Telkelah kırsalındaki Biuyun mevkilerinden Suriye topraklarına iki sızma girişimlerini engellerken bazı teröristler öldürüldü, kalanları ise Lübnan topraklarına geri kaçtı.

SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak;Ordunun el-Kusur ve el-Karabiys bölgelerinde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdiğini belirtirken bir başka birliğimizin Homs Kentinin Bustan el-Divan Bölgesinde çok sayıda teröristi etkisiz hale getirirken silah ve mühimmatlarını imha ettiğini söyledi.

Kaynak; silahlı kuvvetlerin Resten kırsalına düşen Keysiyn Köyü, Telkelah kırsalına düşen el-Hasn Beldesinde teröristlerin yuva ve toplanma yerlerini hedef alması sonucunda birçok teröristi ölü ve yaralı düşürdüğünü belirterek silah ve mühimmatlarına el koyduğunu ekledi.

Lazkiye’de Terör Yuvaları Hedef Alındı

Suriye silahlı kuvvetleri Lazkiye kırsalına düşen Kenseba Bölgesinde terör yuvalarını hedef alarak çok sayıda teröristi ölü ve yaralı olarak ele geçirdi.

Hama’da Nusralı Teröristler Etkisiz Hale Getirildi

Hama’nın Ğab Bölgesindeki Beyt el-Ras’ın kuzeyi, Kefar Nabuda’da teröristlerin toplanma merkezlerini hedef alan silahlı kuvvetler “Nusra Cephesine” tabi birçok teröristi ölü ve yaralı olarak ele geçirdi.

SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak;Suriye Silahlı Kuvvetlerin “Nusra Cephesinin” Tel Derra yolu üzerine yerleştirdikleri 50 kg ağırlığındaki bir bomba düzeneğini etkisiz hale getirdiğini ifade etti.

Şam Kırsalında Ele Geçirilen Silah Yüklü Kamyon

20130816-162507.jpg

20130816-162519.jpg

20130816-162530.jpg

20130816-162542.jpg

20130816-162555.jpg

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı