DÜNYAHABERLERSuriye

Suriye Ordusu IŞİD’in Destek ve İkmal Yollarını Kesdi

Suriye Ordu birliklerinin Dera İlinin güneybatı kırsalında yer alan Yermük Havzasında arta kalan ve dış güçlere tabi olarak hareket eden IŞİD’li teröristlere karşı nitelikli operasyonlarını sürdürüyor.
Askeri bir kaynak Suriye ordu birliklerinin son 48 saat içinde Saysun, Avvam, Cemla, Ayn Hamata, Ebu Rikka, Ebu Harc ve Nafia beldelerinin yanı sıra Nafia Barajını kurtarıp kontrollerine almaları ardından bölgede radikal örgütün ana karargahı sayılan Şecere Beldesinin batısında bulunan Abidin Köyünde önemli ilerlemeler kaydettiklerini aktardı. Kaynak kuzeydoğu ekseninden ilerleyen Suriye ordu birliklerinin radikal teröristlerin siperleri ve savunma hatlarını yok ettiklerini söyledi.
Belde sokakları ve kenarlarında teröristlerle şiddetli çatışmaların yaşandığına dikkat çeken kaynak; bu çatışmalara eş zamanlı olarak Şecere Beldesinde de radikal ve kiralık teröristlerle şiddetli çatışmalar yaşandığını vurguladı.
Askeri kaynak bu şiddetli çatışmalara eş zamanlı olarak Suriye ordu birliklerinin Dera İlinde teröristlerin son yuvaları sayılan Küya, Mariye ve Beyt Areh beldelerinden destek ve ikmal hatlarının yoğun ateşe tutularak kesildiğini ifade etti.
İsrail işgali altındaki Golan toprakları ve Ürdün sınırları arasında düşen bölgede bulunan radikal teröristlerin 3 yönden sıkıştırılmaları ardından büyük bir panik ve dağılmalar yaşadıklarına işaret eden askeri kaynak; ağır kayıpları ışığında birkaç gün içinde tamamen yok edileceklerini söyledi.
Diğer yandan askeri kaynak Suriye ordu birliklerinin kurtardıkları belde ve köylerde vatandaşların güvenliğini pekiştirme amacıyla teröristlerin bu bölgelerde özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerini etkisizleştirme ve halkın temel gereksinimlerinin karşılanmasına yardımlarını sürdürdüklerini belirtti.
Arama tarama operasyonlarında radikal teröristlerden kalma muhtelif tür farklı silahlar ve ekipmanlar ele geçirildiğini kaydeden askeri kaynak, daha önceki operasyonlarda IŞİD ve ‘Beyaz Miğferliler’ adlı oluşumun yuvalarında İsrail ve ABD yapımı silah ve cephanenin yanı sıra önemli dokümanlar ele geçirildiğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı