İNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

Suriye Ordusu Kararlılığını Sürdürüyor

 Muhtelif bölgelerde terör yuvaları, toplanma yerleri ve karargahlarını muhtevalarıyla bertaraf etmeye devam eden Suriye ordusu dün aralarında füze ve havan toplarının da bulunduğu büyük miktarda cephaneliklerini tahrip etti.

Şam Kırsalında Silahlarıyla Birlikte Ele Geçirildiler

Askeri bir kaynak SANA’ya açıklamasında Suriye ordusu’nun Şam kırsalının Duma Kentindeki Sanuviye Bulvarı yakınlarında teröristlerle sıcak temasa girerek çok sayıda teröristi silah ve teçhizatlarıyla ele geçirdiğini belirtti.

Silahlı kuvvetlerin Cerba Beldesinde terör yuvalarına yönelik operasyonlarını sürdürdüğünü aktaran kaynak; aralarında ‘Ebu Kerim’ kod adlı elebaşının da bulunduğu çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Silahlı kuvvetlerin Adra Bölgesinde gerçekleştirdikleri bir dizi operasyonda ise bir terör grubu tamamen etkisiz hale getirilerek havzalarındaki silahlara el konuldu. Operasyonlarda ele geçirilen silahlar arasında RPG roketatarları ve roketleri, yerel üretim füzeler, kullanıma hazır bomba düzenekleri ve patlayıcının bulunduğu ifade edildi.

Şam kırsalının Mleyha, Halbun ve Cobar bölgelerinin yanı sıra Şam’ın Berze Semtinde kaçan ve saklanan teröristlere yönelik bir dizi operasyonda bulunan silahlı kuvvetlerimiz aralarında elebaşlarının da bulunduğu çok sayıda teröristi silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirdi.

Öte yandan güvenlik birimleri Şam kırsalının Nasiriye Kavşağı yakınlarında Şam – Karyeteyn otoyolu üzerinde muhtelif tür cephaneyle dolu 3 araca el koydu.

Mesudiye İlköğretim Okulu Teröristlerden Temizlendi

Ordu birlikleri, eski Homs kentinin Bab Hud semtinde terör gruplarını ağır kayıplara uğratarak semtteki Mesudiye İlköğretim okulunu silahlı terör gruplarından temizledi.

SANA muhabirine konuşan yetkili bir kaynak, ordu birliklerinin el-Halidiye köyünün Dar el-Kebire’ye uzanan yönünde silahlı bir terör grubunu hedef alarak elemanlarını ölü ve yaralı düşürdüğünü bildirdi.

Diğer yandan kaynak, ordunun Homs kırsalının Kiysin, Um Şerşuh ve el-Ksayr bölgelerinde terör mevzilerini hedef alarak teröristlerin bir kısmını öldürüp yaraladığını, silahları ve suç aletlerini imha ettiğini söyledi.

Kaynak, ordunun Telbise’ye bağlı el-Kabban bölgesinde teröristlerin bir kısmını etkisiz hale getirdiğine işaret ederek silahlı bir terör grubunun Hama-Homs-Tartus kavşağını Homs’un kuzeyindeki el-Duveyr beldesine bağlayan köprüyü havaya uçurarak tamamıyla yıktığına dikkat çekti.

Yetkili kaynak, silahlı kuvvetlerin Homs semtlerinde teröristleri kovuşturmaya devam ettiğini, Curat el-Şeyyah semtinden el-Karabis semtine sızmaya çalışan silahlı bir terör grubunun elemanlarının bir kısmını etkisiz hale getirdiğini, Bab Hud ve Kerm Şumşum semtlerinde çatıştığı teröristlerin safında ölü ve yaralı düşürdüğünü belirtti.

Lazkiye Kırsalında Nusra Cephesinin Mevzileri Çökertildi

Ordu birlikleri Lazkiye kırsalının el-Zuveyk ve el-Mreyc köylerinde Nusra Cephesinin komuta merkezleri ve mevzilerini çökerttiği çok sayıda teröristi etkisiz hale getirerek silahları ve suç aletlerini imha etti.

SANA muhabirine konuşan yetkili bir kaynak, ölen teröristlerin arasında Libya uyruklu Ebu Umeyra, Gazzeli Beşşar Yasin ve Mısırlı Ömer el-Naşef’in bulunduğunu aktardı.

Bununla birlikte suriye ordusu Selma beldesinde çatıştığı bir terör grubunun tüm elemanlarını ölü ve yaralı düşürürken silahlarını imha etti.

İdlib Kırsalında Anti Tank ve Uçaksavar Silahlarına El Konuldu

Silahlı kuvvetlerimiz İdlib kırsalına düşen Ebu el-Duhur Havalimanına saldırı girişiminde bulunan teröristlere karşı koyarak onları oldukça ağır kayıplara uğrattı.

Askeri bir kaynak SANA’ya açıklamasında; silahlı kuvvetlerin güneybatıdan hava limanına saldırı girişiminde bulunan teröristlere karşı koyduklarını aktarırken, saldırganların tümünün ölü ve yaralı düşürüldüklerini belirtti.

Kaynak; çatışma neticesinde hainlerin havzalarında bulunan bir kaç havan topu, uçak savar ve anti tank silahlarının ele geçirildiğini ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı