DÜNYAHABERLERORTADOĞUSuriye

Suriye ordusu, Korsan İsrail rejimine ait birçok uçağı hedef aldı

İşgal rejimi İsrail, Suriye hava savunma sisteminin, korsan rejime ait bir uçak ve bir helikopterini hedef aldığını itiraf ederken, Suriye ordusu tarafından yapılan açıklamada, Suriye hava savunma sistemlerinin, Suriye hava sahasına girerek, saldırılarda bulunmak isteyen işgal rejimi İsrail’e ait çok sayıda savaş uçağını hedef aldığını bildirdi.

Siyonist rejim, işgal topraklarına girdiği iddiasıyla İran’a ait bir insanız hava aracını düşürdüğünü iddia etti.

İsrail rejimi Suriye’deki İran hedeflerini vurunca, Suriye hava savunma sistemleri de işgal rejimi İsrail’e ait F-16’sını düşürdü. İsrail’in kuzeyinde düşen F-16’dan İsrailli pilotlar yaralı kurtuldu. Ardından Suriye’nin İsrail’in bir hava saldırısını daha püskürttüğü haberi geldi.

Suriye’nin devlet televizyonundan yapılan açıklamada, “Hava savunma sistemimiz İsrail uçağını düşürdü” denildi. İsrail’in kuzeyinde düşen uçaktan yaralı kurtulan iki pilottan birinin durumu ağır.

Ardından İsrail’in bir hava saldırısı daha düzenlediği fakat Suriye savunma sistemleri tarafından geri püskürtüldüğü belirtildi. Son olarak İsrail ordusundan ”Gerilimi tırmandırmak peşinde değiliz, sabahki saldırılarımız savunma amaçlıydı” açıklaması geldi. Buna rağmen İsrail’den Suriye hükümet güçlerinin mevzilerine top ateşi devam etti.

Suriyeli bir askeri kaynak, düşman İsrail’in bugün erken saatlerde yeni bir saldırıda bulunarak Orta Bölgede askeri bir mevkii bombaladığını belirtti.

İsrail askeri kaynakları ise, Suriye’de 12 hedefe saldırı düzenlediklerini duyurdu.

Suriye’den yapılan resmi açıklamada, İsrail’in saldırılarını devam ettirdiği, İsrail savaş uçaklarının bu sabah ülkenin merkezindeki bir askeri üsse saldırdığı, hava savunma sistemlerinin ateş açarak birçok İsrail uçağını vurduğu ifade edildi.

​Suriye tarafından fırlatılan füzelerin İsrail hava savunma sistemleri tarafından imha edilmesi sırasında, İsrail’in kuzeyinde kırmızı alarm sirenlerin çaldı. Sirenlerin çaldığı ilk yer, Golan Tepeleri’ndeki Beyt Şean oldu, ardından diğer yerlerde siren sesleri duyuldu.

Ayrıca işgal rejimi İsrail Havalimanları Otoritesi Sözcüsü Lisa Drir, AA’ya, ”İsrail hava sahası 15 dakikalığına tüm uçuşlara kapatıldıktan sonra yeninden açıldı. Şu anda her şey normal işleyişinde devam ediyor. İsrail’in kuzey bölgesindeki hava sahası ise hala kapalı tutuluyor” diye konuştu.

İşgal rejimi İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun gelişmelerle ilgili güvenlik istişareleri yürüttüğü açıklandı. İsrailli kaynaklar, savaş uçağının düşürüldüğü andan itibaren Netanyahu’nun güvenlik istişareleri yaptığını, İsrail ordusunun yürüttüğü operasyonları onayladığını ve süreci yakından takip ettiğini, ayrıca güvenlik ve siyasi işlerden sorumlu daraltılmış bakanlar kuruluna da konu hakkında bilgi verildiğini aktardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı