DÜNYAİNSAN HAKLARISon DakikaSuriye

Suriye Ordusu Önemli İlerlemeler Kaydediyor

Suriye Topraklarını  kiralık terör gruplarından arındırmak için muhtelif bölgelerde operasyonlar düzenleyen Suriye silahlı kuvvetleri dün önemli başarılar kaydetti.

Şam ve Kırsalında Terör Saflarına Büyük Kayıplar Verdirildi

Suriye silahlı kuvvetleri  Şam kırsalında; Kabun ve Berze semtleriyle birlikte kimi köy ve çiftliklerde silahlı terör gruplarına karşı sürdürdükleri nitelikli operasyonlar çerçevesinde “Liva el-Feth” isimli terör oluşumuna bağlı çok sayıda teröristi ölü ve yaralı olarak ele geçirdiler.

Yetkili bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada kahraman orduya tabi birliklerin Berze semtinde silahlı terör gruplarını kovalama operasyonlarını sürdürdüğüne işaret ederek burada aralarında terör elebaşları da bulunan çok sayıda teröristin ölü ve yaralı düşürüldüğünü dile getirdi.

Covbar bölgesinde spor salonu yakınlarında Suriye silahlı kuvvetleri  ile silahlı bir terör grubu arasında çıkan çatışmada teröristlere ait silah yüklü bir aracın imha edildiğini ve 3 teröristin ölü olarak ele geçirildiğini ifade eden kaynak; Arbin bölgesinde el-Osman camisi yakınlarında düzenlenen bir baskında da “Liva el-Feth” isimli terör oluşumunun toplanma merkezinin ortadan kaldırıldığını beyan etti.

Operasyonların Duma bölgesinde de devam ettiğini belirten kaynak; burada teröristlerle çıkan çatışmalarda da çok sayıda teröristin ölü ve yaralı düşürüldüğünü dile getirerek bir birliğin bir terör yuvasına yönelik düzenlediği nitelikli operasyon sonucunda teröristlere ait büyük miktarda silah ve mühimmatı imha ettiğini ve orada bulunan teröristlerin de ölü olarak ele geçirildiğini ifade etti.

Kaynak el-Buhariye çiftliklerinde süren operasyonlarda da silahlı terör gruplarına ait büyük miktarda silah ve cephanenin imha edilmesiyle birlikte çok sayıda teröristin ölü ve yaralı olarak ele geçirildiğini söyledi.

Darayya bölgesinde Seyyide Sakine türbesi yakınlarında silahlı terör grupları ile kahraman birliklerimiz arasında bir çatışma meydana geldiğine değinen kaynak; burada aralarında keskin nişancılar da bulunan birçok teröristin ölü ve yaralı düşürüldüğünü belirtti.

Kaynak ayrıca Zebadani bölgesinde Suriye silahlı kuvvetleri  ile silahlı bir terör grubu arasında meydana gelen çatışmada terör grubunun birçok üyesinin ölü olarak ele geçirildiğini ve teröristlere ait silah ve mühimmatın imha edildiğini aktardı.

Şam kırsalının kuzeyinde de operasyonlarını sürdüren Suriye silahlı kuvvetlerinin   Yebrud bölgesinde, el-Carra bulvarı ile Raas el-Ayn beldesi arasında bulunan Rima ve Salhiye çiftliklerine yönelik düzenlediği baskınlarda teröristlere ait çeşitli silah ve cephanenin imha edilmesiyle birlikte birçok teröristin ölü ve yaralı düşürüldüğünü kaydetti.

Öte yandan askeri bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamadaSuriye silahlı kuvvetlerinin  Nebek bölgesinde Nusra Cephesine bağlı silahlı terör gruplarının toplanma merkezlerini ortadan kaldırdığına işaret etti.

Kaynak; Yebrud bölgesinde düzenlenen baskın ve operasyonlarda silahlı terör gruplarına ait araçlara yüklenmiş ve aralarında füze bataryası gibi büyük silahların da bulunduğu büyük miktarda silah ve mühimmatın imha edildiğini beyan etti.

Öte yandan silahlı terör grupları Harasta bölgesinde ve Şam – Süveyda yolu üzerinde açtıkları ateşlerle ve fırlattıkları havan toplarıyla birçok vatandaşın yaralanmasına ve maddi hasar meydana gelmesine neden oldular.

Halep ve Kırsalında Teröre Karşı Nitelikli Operasyonlar Başarıyla Devam Ediyor

Suriye silahlı kuvvetleri , Eski Halep kentinde Semiramis binası yakınlarında bölge sakinlerine saldırı düzenlemeye çalışan silahlı bir terör grubunun bütün üyelerini ölü ve yaralı olarak ele geçirirken diğer birlikler Halep kırsalında düzenledikleri bir dizi nitelikli operasyon sonucunda silahlı terör gruplarına ait füze bataryalarını, silah ve mühimmatları imha ettiler.

Askeri bir kaynak SANA muhabirine verdiği bir demeçte Suriye Ordusuna tabi bir birliğin el-Leyrmon fabrikası yakınlarında silahlı terör gruplarına kurdukları bir pusuda çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüğünü ifade ederek ayrıca burada teröristlere ait büyük makineli tüfeklerle donatılmış bir aracın da imha edildiğini belirtti.

Ayrıca Halep’in doğu kırsalında Ebu Cabbar köyünde silahlı terör gruplarına ait üç kamyonet dolusu silah ve mühimmatın  birlikler tarafından imha edildiğini dile getiren kaynak; Ayn Carra, Halep – Atareb yolu, Neyreb’in kuzeyinde bulunan Nekarin ve Mantar köyünde silahlı terör gruplarının toplanma merkezlerinin yok edildiğini aktardı.

Suriye silahlı kuvvetlerinin  Kveyres, Cdeyde, Arbid, Keskis ve Resm el-Abid köylerinde terör saflarına büyük kayıplar verdirdiğini ifade eden kaynak ayrıca teröristlere ait bir füze bataryası, havan bataryası ve çeşitli makineli silahların imha edildiğini belirtti.

Halep’in doğu kırsalında operasyonların devam ettiğini dile getiren kaynak Tel Sebain köyünde silahlı terör gruplarının toplanma merkezlerinin imha edildiğini ve Serakib kentinin batısında bulunan Benş köyünde araçlara yüklenmiş büyük miktarda silah ve mühimmatın da imha edildiğini beyan etti.

Halep kırsalında Neyreb bölgesini kuzeyi ve doğusunda düzenlenen nitelikli operasyonlar sonucunda birçok teröristin ölü ve yaralı düşürüldüğünü kaydeden kaynak; bir tarım işletmesinde gizlenen 10 teröristin öldürüldüğünü ve Neyreb bölgesinin kuzeyinde bulunan terör yuvasının içindekilerle birlikte imha edildiğini sözlerin ekledi.

Homs ve Kırsalında Teröristlerin Toplanma Merkezleri Yok Edildi

Suriye silahlı kuvvetlerine  tabi bir birliğimiz Karabis bölgesinde Devlet Hastanesinin kuzeyinde, Vaar semtinde Kevakibi yolunda, Hamidiye, Vadi el-Sayeh ve Kusur semtlerinde silahlı terör gruplarına ait toplanma merkezlerini imha etti.

Askeri bir kaynak SANA’ya verdiği demeçte silahlı terör gruplarının toplanma merkezlerine yönelik operasyonlar sarısında çok sayıda teröristin ölü ve yaralı düşürüldüğünü beyan etti.

Kaynak; Resten bölgesindeSuriye silahlı kuvvetleri  ile silahlı bir terör grubu arasında çıkan çatışmada terör grubunun çoğu üyesinin ölü ve yaralı düşürdüğüne ve havzalarında bulunan silahları imha ettiğine işaret etti.

Teldo, Semalil köyleri, Keysen, Rehum, Dar el-Kebire, Halidiye bölgelerinde de kahraman birliklerimiz ile silahlı terör grupları arasında çatışmalar meydana geldiğini belirten kaynak buralarda da terör saflarına büyük kayıplar verdirildiğini aktardı.  birliklerin Tedmur kırsalında silahlı bir terör grubunun 12 üyesini ölü olarak ele geçirdiğini dile getirerek ayrıca terör grubunun havzasındaki RPG, makineli tüfekler ve el bombaları gibi çeşitli silahların imha edildiğini belirtti.

Suriye silahlı kuvvetlerine bağlı bir birliğin Resten kırsalında el-Ğacar köyünde silahlı bir terör grubunun üyelerinin çoğunu ölü düşürdüğünü dile getiren kaynak; ölen teröristler arasında elebaşlarının da bulunduğunu ifade etti. Öte yandan silahlı terör gruplarının Homs’ta Sebil bölgesine düzenledikleri roket saldırısı sonucunda iki vatandaş şehit düştü.

Yetkili bir kaynak konuyla ilgili yaptığı açıklamada silahlı terör gruplarının fırlattıkları bir roketin Sebil semtinde bulunan Safiyeti Um Muminin okuluna isabet ettiğini ve iki vatandaşın şehit ettiğini ve okul binasında maddi hasar meydana gelmesine neden olduğunu dile getirdi.

Kaynak silahlı terör gruplarının ayrıca Akrame ve Kerm el-Şami bölgelerinde sivil vatandaşların evlerine roketlerle saldırı düzenlediklerini ve şans eseri saldırıların sadece maddi hasarla sınırlı kaldığını ifade etti.

Teröristlerin Lübnan’dan Sızma Girişimleri Çökertildi

Suriye silahlı kuvvetleri  sınır koruma birlikleri ile işbirliğiyle terör gruplarının Lübnan topraklarından Homs kırsalına düşen Telkelah’a sızma girişimlerini çökertti.

Askeri bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamasında; Lübnan’ın el-Nura ve el-Debabiye beldelerinden Telkelah kırsalındaki el-Remil, el-Daliye ve İdlin mevkilerini kullanarak sızmaya çalışan teröristlerde doğrudan isabetlerin meydana geldiğini belirterek bazılarının Lübnan topraklarına geri kaçtıklarını ekledi.

Cephaneliklerinin Patlaması Sonucu Onlarcası Öldü

Telkelah yakınlarındaki el-Mitras köyü civarında teröristlere ait bir cephaneliğini patlaması sonucu onlarcası ölü ve yaralı düştü.

SANA muhabirine konuşan yetkili bir kaynak, dün meydana gelen patlama sonucu aralarında 6 yabancı uyruklunun bulunduğu onlarca teröristin ölü ve yaralı düştüğünü aktardı.

Lazkiye’de “Nusra” ve “Ahrar el-Şam”a Yönelik Operasyon Düzenlendi

Suriye silahlı kuvvetleri  Lazkiye kırsalına düşen Merc Havfa, el-Kasatil, Sakiyye el-Kert ve Merc el-Zaviye köylerinde “Nusra” ve “Ahrar el-Şam” adlı terör gruplarına tabi çok sayıda teröristi etkisiz hale getirirken havzalarında bulunan ağır makineli silahlara ve muhtelif türlerdeki mühimmata el koyuldu.

Diğer yandan birlikler el-Şemiyse köyünden Vata el-Han köyüne sızmaya çalışan teröristlerin bir kısmını etkisiz hale getirerek ağır taramalı silahlarla donatılmış 3 araca yükledikleri silah ve mühimmatı imha etti.

İdlib Kırsalında 5 Cephanelikleri Havaya Uçuruldu

Yetkili bir kaynak silahlı kuvvetlerin İdlib iline tabi Cisr el-Şuğur kırsalının Muallaka Köyünde teröristlerin yuva ve kümelenme yerlerinin nitelikli operasyonlarla hedef elındığını aktarırken, aralarında Nusra Cephelilerin de bulunduğu onlarca teröristin öldürüldüğünü belirtti.

Kaynak silahlı kuvvetlerin Kensafra Köyünde grad füzeleri ve23 mm kalibreli uçaksavar silahların depolandığı bir cephaneliği muhtevalarıyla imha ettiğini belirten kaynak, aynı zamanda silah ve mühimmatla dolu 4 cephaneliğin yine muhtevalarıyla havaya uçurulduğunu aktardı.

Bu arada askeri bir kaynak silahlı kuvvetlerimizin laroz, Kefar Uveyd, Halloz, Aliye, Talhiye, Bera, Bzabuz, Kefarroma ve silolar bölgelerinde teröristlerin toplanma yerlerini hedef aldığını ifade ederken, operasyonlarda onlarca teröristin ölü yaralı düştüğünü belirtti.

Deyrezzor’da Silah ve Mühimmat Yüklü Araçlar İmha Edildi

Suriye silahlı kuvvetleri , teröristlerin Deyrezzor Kentine geçirmeye çalıştıkları silah ve mühimmat yüklü araçları imha ederken Muriyiye köyü ve bazı bölgelerde yuva ve toplanma merkezlerini imha etti.

SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak; el-Reşid, Şeyh Yasin bölgeleri ve eski havaalanı yakınlarında teröristlere ait karargahların içlerindeki silah ve mühimmatla birlikte imha edildiğini söylerken birçok teröristin ölü ve yaralı olarak ele geçirildiğini imha ettiğini ekledi.

Kaynak; Silahlı kuvvetlerin Fabrikalar bulvarı yakınlarında 7 teröristin etkisiz hale getirdiğini ve kente geçirmeye çalıştıkları silah ve mühimmat yüklü 4 aracı imha ettiğini kaydetti.

Öte yandan Mureyiye Köyünde silahlı kuvvetler ile terör grupları arasında çıkan çatışmada grubun elemanlarının büyük çoğunluğu etkisiz hale getirildi.

Dera’da Ordu Bariyerlerine Saldıran Terör Grupları Etkisiz Hale Getirildi

Suriye silahlı kuvvetlerine  bağlı birlikler dün Dera kırsalının Tafas Kentinin kuzeyindeki Tel el-Semn bölgesinde ordu bariyerine saldıran terör grubunun tüm üyelerini etkisiz hale getirerek silah ve mühimmatlarını imha etti.

Birlikler el-Lucat bölgesine bağlı el-Şomara köyünde terör hücre ve mevzilerini çökerterek içindeki teröristleri ölü ve yaralı düşürürken Busra el-Şam kentinin ana meydanında ordu bariyerine saldıran silahlı bir terör grubunun üyeleri silah ve mühimmatlarıyla etkisiz hale getirildi.

Bu arada ordu birlikleri Dera kentinde baraj yolu üzeri, el-Mudevvara, el-Alali, el-Hirak, Enhel ve Hurbet el-Tayr bölgelerinde silahlı terör gruplarını kovuşturmayı sürdürürken saflarında birçok ölü ve yaralı düşürerek silah ve mühimmatlarını tahrip etti.

Öldürülen teröristlerin arasında Nusra Cephesine bağlı bir terör grubunun elebaşı Ubada Abdülrahman’ın bulunduğu bildirilirken ordu birliklerin teröristlerin bulunduğu bölgeleri temizlemeye ve vatandaşların güvenlik ve huzurunu sağlamaya devam ettiğini belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı