DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Suriye ordusuna ait bir üssün İsrail tarafından vurulduğu iddia edildi

Amerika’nın, Lazkiye’deki Suriye ordusuna ait bir üssün İsrail tarafından vurulduğunu açıklaması, İsrail’de tepkiyle karşılandı.

İsrail’de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesinin dünkü matbu sayısında Amerika’nın Lazkiye saldırısının İsrail tarafından yapıldığını açıklamasını “Amerika’nın İsrail’i satması” olarak nitelendirdiği bildirildi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Yediot Ahronot gazetesinin matbu nüshasında yer alan bir yazıda Amerikan yönetimine sert eleştirilerde bulunuldu.

Perşembe sabah saatlerinde Suriyeli muhalif kaynaklar, İsrail’in Lazkiye’deki bir füze deposunu vurduğunu açıklamış, İsrail basını Lazkiye’deki Rus yapımı füzelerin saklandığı bir tesisin vurulduğunu bildirmiş, İsrail hükümeti ise konuyla ilgili haberleri ne ret ne de kabul etmişti.

İlerleyen saatlerde CNN televizyonu, isminin açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı yetkiliden naklen Lazkiye’deki füze tesisinin İsrail tarafından bombalandığını duyurdu.

Yedioth Ahronot yazarı Alex Fishman konuyla ilgili yazısında Amerika’dan yapılan bu açıklamayı “Amerika İsrail’i sattı” ifadesiyle değerlendirerek İsrail’in şaşkınlık içerisinde olduğunu ifade etti.

Fishman, “Washington, saldırıyı basından öğrenmesin diye İsrail saldırıdan önce bunu Amerikalılara bildirdi; fakat Amerikalılar, İsrail’i kolayca sattılar” dedi.

Amerika’yı saldırıyı ihbar ederek İsrail’in güvenlik politikalarına darbe vurmakla suçlayan Fishman, “İsrail, Beşşar Esad’ın bu saldırıdan dolayı İsrail’i hedef almaması için saldırıda iz bırakmamak istiyordu” diye yazdı.

İsrailli kaynaklar, dünkü saldırının da tıpkı daha öncekiler gibi, füzelerin “Hizbullah’ın eline geçmemesi” için yapıldığını öne sürdü.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. HİZBULLAH ADININ İÇİNİZE SALDIĞI KORKU İLE YOK OLACAKSINIZ ALAYINIZ Bİ İZNİLLAH,,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı