HABERLERORTADOĞUSuriye

Suriye Ordusunun El Bab Operasyonu ve Türkiye’nin Hüsranı

Suriye Ordusu bu bölgede yaptığı operasyonda, birçok taktik kullandı, ordu birlikleri doğruca El-Bab şehri yönüne hareket etmek yerine 10 km uzaklıktaki güney yönünden, şehrin çevresinde kontrol alanını genişletmek amacıyla güney yönüyle birlikte batı yönünden de ilerleyişini sürdürmektedir. Halep’in Kuzeyinde bulunan El-Meşa Medresesi yönünde başlayan ve ordunun Kuzey yönüne doğru hareketiyle devam eden operasyonda, ordu birlikleri 25 tarım arazisini ve köyü tekfirci terör örgütünün elinden kurtarmayı başardı. Kurtarılan bu köylerden en önemlileri; Halep’in Doğusunda bulunan Buleysa, El-Şeyh Keyyef, Cube ve El-Neyrabiye köyleridir.

Suriye Ordusunun bu alandaki en önemli ilerleyişi sanayi ilçesi olan Şeyhu Necar’ın emniyetinin sağlanması ve bu bölgeden çatışmaların uzaklaştırılmasıdır özellikle de El-Bab şehri yakınlarındaki çatışmalar, sonuçta ordu Halep’te bulunan teröristlere yönelik kuşatma çemberini daraltmaya çalışmaktadır. Halep cephesinde bulunan bir komutan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz 15 gün içinde Suriye Ordusu müttefiklerinin de desteği ile stratejik öneme sahip Şema Medresesi yönündeki tüm bölgeleri temizlemeyerek 25 tarım arazisi ve köyü tekfirci teröristlerin işgalinden kurtarmayı başardı. Suriye Ordusu ve müttefikleri şuan Türkiye’nin desteklediği teröristlerle mücadele etmektedir, bu gruplar El-Bab şehrine doğru ilerlediler, ordu ise bu örgütlerin bu bölgede yayılmasını engellemeye çalışmaktadır.  Ordu ve müttefikleri sadece 15 gün içinde IŞİD teröristlerini 25 köyden kovarak bu bölgeleri temizlemeyi başardı.” Anlaşılan o ki, Suriye’nin Kuzeyindeki saha durumu ve ordunun El-Bab şehrini güney ve batı yönünden kuşatma çabaları, bu şehri Fırat Kalkanı Operasyonu adı altında doğrudan müdahale ve teröristlere verdiği sınırsız destek yoluyla işgal etmeye çalışan Türkiye’yi şaşırtmış durumdadır.

Türkiye Suriye’nin Kuzeyinde güvenli bölge oluşturma ve Suriye’nin Kuzeydoğusu ile Kuzeybatısını birbirinden ayırmak amacıyla, güvenli bölge oluşturmaya çalışmaktadır. Suriye Ordusunu askeri operasyonlarında ve Halep’in kuzeyinde 25 köyün kurtarılmasında dikkat çeken nokta, bölgedeki Arap ve Kürt kabilelerinin Babenes, Tel Şuayr ve Huleysa köylerinde orduya verdiği kapsamlı destek ve işbirliğidir. Bazı medya kuruluşları tarafından yayımlanan resim ve videolarda Suriye Ordusu tarafından Halep’in kuzeyinde kurtarılan bölgeler daha net bir şekilde görülmektedir. Yine yayımlanan videoda Suriye bayrağının El-Meşa Medresesinin çatısına asılma anı görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı