DÜNYAİNSAN HAKLARISon DakikaSuriye

Suriye Ordusunun Operasyonlarında Teröristler Ağır KAyıplar Veriyor

 Suriye silahlı kuvvetlerinin muhtelif bölgelerde silahlı terör gruplarına yönelik temizleme ve kovalama operasyonları tüm hızıyla sürerken teröristler ağır kayıplar vermeye devam ediyor.

Şam Kırsalında Teröristler Büyük Kayıplar Veriyor

 Suriye silahlı kuvvetlerinin  Şam Kırsalı Han el-Şih Beldesinde terörist toplanma merkezlerine düzenlediği başarılı operasyon sonucunda çok sayıda teröristi öldürerek silah ve cephanelerini imha etti.

Yetkili bir kaynak; Doğu Ğuta’daki el-Bihariye ve el-Kasımiye beldelerini çevreleyen çiftliklerde silahlı terör gruplarına yönelik operasyonlarını sürdüren  Suriye silahlı kuvvetlerinin  birçok teröristi ölü ve yaralı düşürdüğünü söyledi.

 Suriye silahlı kuvvetleri el-Ahmediye ve el-Zameniye beldeleri çevresinde de teröristlere ait toplanma merkezlerini imha ederek çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdi.

 Suriye silahlı kuvvetleri Zemelka ve Arbin beldelerinde düzenlediği nitelikli operasyonlarda terör yuvalarının içlerindeki terörist, silah ve mühimmatla birlikte imha etti.

Kaynak; Duma’daki el-Aliya Çiftliklerinde  Suriye silahlı kuvvetlerinin  Muhammed Yunus el-Tiba adlı elebaşı ve ona tabi teröristlerin büyük bir kısmının etkisiz hale getirildiğini belirtirken Cobar’da da bazı teröristlerin öldürüldüğünü ekledi.

 Ziyabiye Beldesinde düzenlediği nitelikli operasyonda elemanları yabancı uyruklu olan bir terör grubunu bertaraf ederken Yebrud Kentinde de onlarca terörist etkisiz hale getirdiğini ifade etti.

Öte yandan silahlı kuvvetler Sasa Beldesinde düzenlediği nitelikli operasyonda araçlara yüklü büyük miktarda patlayıcı madde, bomba, silah ve mühimmat ele geçirilirken birçok terörist ölü ve yaralı düşürüldü.

Halep ve Kırsalında Teröristlerin Kullandığı Ağır Taramalı Silahlar ve Bir Uçaksavarı İmha Etti

 Suriye silahlı kuvvetleri bugün Halep ve kırsalında teröristlerin hücre ve toplanma merkezlerine yönelik düzenlediği operasyonlar sonucunda, bir uçaksavar ve ağır taramalı silahlarını imha ederek, çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdü.

Yetkili kaynak SANA muhabirine yaptığı açıklamada, bir ordu birliğimizin Halep batı kırsalındaki Leyremun Bölgesinde silahlı bir terör grubuyla çatışmaya girdiğini ve grubun tüm elemanlarını ölü düşürdüğünü belirterek, başka birliklerin Han el-Asel Bölgesinde içindeki silah ve cephaneyle birlikte teröristlerin toplanma merkezlerini etkisiz hale getirdiğini söyledi.

Kaynak, Kastillo yolu üzerinde 23 mm’lik bir uçaksavarın yanı sıra Kuveyris Beldesinin kuzeyinde teröristler için silah ve cephane doldurulmuş araçların imha edildiğini, çok sayıda teröristin de ölü ve yaralı düşürüldüğünü ifade etti.

Bu arada, ordu birlikleri, Halep- Hreytan, Anadan-Dana yolları üzerinde gasp, yağmalama ve yol kesem eylemlerinde bulunan terörist grup elemanlarının öldürüldüğünü teçhizat ve silahları da imha edildi.

Kaynak, bir başka  birliğin Neyreb Kampı yakınlarındaki Felaha fabrikası çevresinde kurduğu başarılı pusu sonucunda silahlı bir terör grubunun tüm elemanlarını öldürdüğünü, ellerindeki teçhizat ve ağır taramalı silahlarının da imha edildiğini söyledi.

Halep kırsalında ise ordu birliklerimiz Meslemiye, Kindi Hastanesi çevresi, Cam ve halı Fabrikaları yanı, Ziraat binası yakınlarında silahlı terör gruplarıyla yaşanan çatışmalarda onlarca terörist ölü ve yaralı düşürüldü.

Kaynak, silahlı bir terör grubunun Emevi Camisinin doğusuna sızmaya çalışması sırasında çıkan çatışmada terör grubunun tamamının ölü olarak düşürüldüğünü, başka ordu birliklerinin Tel-El-Zerazir ve Bustan el-Kasr Semtlerinde içindeki silah ve cephane ile birlikte teröristlerin bulunduğu hücrelerin etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Bu arada, Halep kırsalı Maarat el-Artık beldesinde teröristlerin bir aracı bomba düzeneği ile hazırladıkları sırada patlaması sonucunda hücre dahilindeki bütün teröristlerin ölmesine yol açtı.

Homs’ta Saldırgan Teröristlere Karşı Koyuldu

 Suriye silahlı kuvvetlerinin  Homs’un Hula Bölgesindeki askeri noktalara saldırı girişimine karşı koyarken Homs’un bazı semtleri ve kırsalında aralarında “el-Fetih Taburu” adlı terör grubunun elebaşının da bulunduğu birçok teröristi ölü ve yaralı olarak ele geçirdi.

SANA’ya açıklama yapan yetkili bir kaynak; silahlı kuvvetlerin Resten Bölgesindeki el-Zaferane Köyünde teröristlere ait yuva ve mühimmatları imha ettiğini belirtirken aralarında “el-Fetih Taburu” adlı terör grubunun elebaşı Halid Halal’ın da bulunduğu birçok teröristi etkisiz hale getirdiğini ekledi.

Resten’deki el-Mahmut Camisi yakınları, Hula’daki el-Şeniyye ve Batı el-Tıyba köyleri arasındaki tarım arazileri, el-Amiriye Köyünün kuzeydoğusu ve el-Müşrife Bölgesindeki el-Avd Çiftliklerinde çok sayıda teröristin ölü ve yaralı olarak ele geçirildiğini belirten kaynak; Telbise’nin doğusundaki Dar’ul Saade yakınlarında bir terör yuvasının içerisindeki silah, mühimmat ve tıbbi teçhizatlarla birlikte imha edildiğini ekledi.

Kaynak; silahlı kuvvetlerin Curat el-Şiyah, el-Karabiys, Besatin el-Karabis’in kuzeyi, el-Verşe, el-Hamidiye, Mesudiye Okulunun doğusu ve Bab Hud’ta teröristlere ait toplanma yerlerini imha ettiğini ifade etti.

Öte yandan askeri bir kaynak; silahlı kuvvetlerimin Hula Bölgesindeki askeri noktalardan birine saldırı girişiminde bulunan teröristlere karşı koyarak birçok teröristi etkisiz hale getirdiğini aktardı.

Kaynak; Kefar Laha, el-Tıyba, el-Semaliyl, Burc Kaa, el-Ğanto, Telbise, el-Amiriye, el-Saın ve Deyr Ful’da terör gruplarına ait yuvaların imha edildiğini ekledi.

Lazkiye Kırsalında Yabancı Uyruklu Teröristler Öldürüldü.. Ballata Köyünde Kontrol Yeniden Sağlandı

 Suriye silahlı kuvvetleri Lazkiye kırsalı Slınfa Nahiyesine bağlı Dorin Köyünde silahlı bir terör grubunu hedef aldı.

Yaşanan çatışmalarda aralarında yabancı uyrukluların bulunduğu çok sayıda terörist öldürüldü.

Askeri kaynak SANA’ya açıklamasında ölen teröristler arasında “Faslı Ebu el-Zubeyr” Lakaplı Fas’lı Kerim Ayet Memun, Libyalı “Mısrata’lı Ebu Abdurrahman” lakaplı Muhammed Ali Uleyve Derz, Tunuslu sözde “Ceble Aslanları” adlı terör grubu elebaşı Ahmet Nemmura adlı teröristlerin yanı sıra Ebu İlyas, Ebu Ahmet lakaplı iki ile Muhammed Ahmet adlı sözde “Allahın Sevgili Kulları” adlı terör grubundan teröristlerin bulunduğunu söyledi.

Lazkiye’nin Yetkili bir kaynak silahlı kuvvetlerimin Selma Beldesi ile el-Hırata, Evbin, Şeyh Nebahat ve el-Nebi Şeya’nın yanı sıra Setribe Köyü çevresindeki tarım arazilerinde teröristlerin toplanma yerlerini hedef alarak birçok teröristi etkisiz hale getirdiğini belirtirken silah ve mühimmatlarına da el koyduğunu ifade etti.

Kaynak; silahlı kuvvetlerin Ballata Köyünde son teröristleri etkisiz hale getirmesinin ardından güvenlik ve istikrarı yeniden sağladığını belirtirken teröristlerin daha önce ana caddelere ve vatandaşların evlerine yerleştirdikleri onlarca patlayıcı düzeneğinin etkisiz hale getirdiğini ekledi.

 Suriye silahlı kuvvetleri bundan önce Lazkiye kırsalına düşen Bint el-Şehuki, Tela, Kefarya, Setribe ve Aramo köylerinde güvenlik ve istikrarı sağlamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı