DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

Suriye raporu BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a sunuldu

Suriye’de kimyasal silah kullanımına ilişkin inceleme yapan BM heyetinin başkanı Prof. Dr. Ake Sellström, hazırladığı nihai raporu BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a sundu.

Raporun teslimi sırasında gazetecilere açıklama yapan Ban, raporu henüz kendisinin de görmediğini belirterek, Sellström ve ekibine tehlikeli bölgelerde yaptıkları profesyonel çalışmaları için teşekkür etti.

İlk saldırı iddiasının gündeme geldiği mart ayından bu yana çok şeyin değiştiğini kaydeden Ban, bu süreçte Suriye Hükümeti’nin elinde kimyasal silah olduğunu kabul ettiğini ve Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne dahil olduğunu ifade etti.

Kimyasal silah kullanımının uluslararası hukukun ağır ihlali olduğunu vurgulayan Ban, “Bu korkunç silahların sadece Suriye’de değil heryerde imha edilmesini sağlamak için teyakkuzda olmalıyız” dedi.

Raporun BM’nin internet sayfasından yayınlanacağını ifade eden Ban, bugün BM Genel Kurulu’nu, Pazartesi günü de BM Güvenlik Konseyi’ni konuya ilişkin bilgilendireceğini söyledi.

Ban Ki-mun, Suriye Hükümeti ve muhalefetinden gelen talepler üzerine Suriye’de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını incelemek üzere bir ekip görevlendirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı