DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Suriye, Riyad yönetimini ülkenin bir numaralı düşmanı ilan etti

Suriye, Riyad yönetimini ülkenin bir numaralı düşmanı ilan etti.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, Suudi Arabistan’ın ülkedeki muhaliflere sağladığı destekle “Suriye’yi yok etmeye” çalıştığını söyleyerek, Riyad yönetimini “bir numaralı” düşman olarak ilan etti. Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdat, Suriye’deki muhaliflere destek veren tüm ülkelerin politikalarını süreç içerisinde gözden geçirdiğini ancak buna rağmen Riyad’ın muhaliflere desteğini azaltmadığını iddia etti. Geçtiğimiz perşembe günü uluslararası basınla bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulunan Mikdat, “Eğer dünya yeni bir 11 Eylül saldırısına engel olmak istiyorsa Suudi Arabistan Krallığı’na ‘yeter artık’ demeli” ifadelerinde bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nu gerekli önlemleri almaya davet eden Suriyeli diplomat, “Suudi Arabistan, Suriye’deki El-Kaide gruplarına destek vermektedir. Birleşmiş Milletler bu desteğin önüne geçerek gerekli adımları atmalıdır” diye seslendi. Bu çağrı, Suriye rejiminin Suudi Arabistan’ı Birleşmiş Milletler nezdinde “teröre destek olmakla” suçladığı ilk açıklama olarak kayda geçti. Suriye Dışişleri Bakanlığı adına konuşan Mikdat, Suudi Arabistan’ı para ve silah sağlamanın da yanında “sahadaki muhalifleri” örgütlemekle de suçladı.

Hizbullah lideri Hasan Nasrullah da Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Prens Bender bin Sultan’ı hedef alarak “Riyad, Suriye’yi uçuruma yuvarlıyor. Ancak buna izin vermeyeceğiz. Lübnan ve Suriye bizim için birer ölüm kalım savaşıdır” dedi. Nasrullah, Suudi Arabistan’a yakınlığı ile bilinen, Lübnan siyasetinin en önemli aktörleri arasında gösterilen Hariri Ailesi’nin liderliğindeki 14 Mart Hareketi’ne hitaben ise, “Bizimle savaş istiyorsanız, bunu resmen ilan edin. Yoksa bizi oyalamalayın. Biz İsrail’le savaşıyoruz” dedi. Hizbullah lideri Hasan Nasrullah’ın ardından Suriye’nin de Suudi Arabistan’ı hedef alarak yaptığı sert açıklamalar karşısında Riyad yönetimi ise sessizliğini korudu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı