DÜNYAHABERLERORTADOĞUSuriye

Suriye saldırısının amacı Esad karşıtı örgütlere moral vermekti

Batı’nın gerçekleştirdiği Suriye saldırısının farklı boyutlarını ele almak için ABD’nin Georgetown Üniversitesi’nin öğretim üyesi Prof. Hunter ile hazırladığımız röportajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Javad Heirannia: Amerika, Fransa ve İngiltere’nin Cumartesi gecesi yaptığı Suriye saldırısı Duma kentine gerçekleştiği iddia edilen kimyasal saldırı dolayısıyla meydana geldi.

Bu olayın farklı boyutlarını ele almak için ABD’nin Georgetown Üniversitesi’nin öğretim üyesi Prof. Shireen Hunter ile hazırladığımız röportajı aşağıda okuyabilirsiniz.

* ABD, İngiltere ve Fransa’nın bu saldırıdaki amaçları nelerdi?

– Bu konudaki öne çıkan başlıca amaç, dünyanın kimyasal silah kullanımına yönelik halen hassasiyet gösterdiğini açığa çıkarmaktı. Saldırının bir diğer amacı ise Esad’a daha zafere ulaşmadığını ispatlamaktı. Esad muhaliflerine yeniden mücadelelerini devam ettrimek için yepyeni bir moral vermek de bu güçlerin peşinde olduğu başka bir hedefti.

* Neden bu saldırı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü tarafından yapılan inceleme sonuçları açıklanmadan önce hayata geçirildi?

– Bu tür araştırmalar epey zaman alıcıdır ve her zaman da sonuçlarına güvenilmez. Halbuki ABD fevri bir tepki göstermeyi amaçlıyordu.

* Sözü geçen saldırının Rusya ve İran tarafından verilecek tepkinin etkisi altında sınırlı bir şekilde yapılması size göre hangi nedenlere dayanmaktadır?

– Bunun asıl nedeni Suriye krizinin Batı ile Rusya arasında geniş çaplı bir çatışmaya yol açacağından doğan kaygılardı. Bu konudaki diğer neden de Siyonistlerle Hizbullah Hareketi ve İran arasında ayrı bir krizin ortaya çıkışı kaygısıydı.

* Biliyorsunuz Suudi Arabistan tarafından desteklenen Ceyşül İslam örgütü son zamanlarda Doğu Guta’dan dışarı çıkartıldı. Bu örgüt meydana gelen saldırıların sınırlı olması nedeniyle rahatsızdı. Sizce Suriye’ye yapılan saldırı bu ülkedeki güç dengesini değiştirebilecek mi?

– Doğal olarak, ülke dışında veya içinde fark etmeksizin esad karşıtı örgütler, Batı’nın askeri güç kullanıp Suriye hükümetini devirmesini istiyor; aynen Saddam Hüseyin’e karşı yaptığı gibi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı