HABERLERORTADOĞUSuriye

Suriye Savaşı’nın Asıl Kazananı Hizbullah’tır

Amerikan Newsweek Dergisi, Suriye savaşını yorumladığı bir analizde, stratejik şehir olan Halep’in bağımsızlığını ele almış ve bu savaşı Lübnan Hizbullah’ının bir zaferi olarak açıklayıp, Hizbullahın Lübnan ve Suriye’deki konumunu güçlendirdiğini yazdı.

Halep savaşı sırasında Halep’te Hizbullah bayraklarının El- Nusra cephesi gibi terörist grupların bayraklarının yerine dalgalandığına işaret edildi. 22 Aralık 2016’da Suriye Devleti, Hizbullah ve Rusya’nın yardımıyla oldukça masraflı ve uzun bir süreçten sonra (Halep konusunda) zafere ulaştı. Newsweek ayrıca Suriye halkının bir kısmının reform taleplerini (Onlar devrim ve devrimciler olarak anılmaktadır) IŞİD ve El- Nusra gibi terörist grupların elinden çalındığı açıkladı:

Hizbullah muhtemelen fazla yaralı ve şehit vermesine rağmen zafer kazandı. Suriye savaşı henüz bitmedi, iç ve dış düşmanlar Hizbullah’a karşı olmasına rağmen Hizbullah, Lübnan’da kendi güç pozisyonlarını daha da kuvvetlendirmiştir. Bu Amerika dergisi notların devamında, Hizbullah’ın, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad gibi kuvvetlendiğini belirterek, Suriye İnsan Hakları Gözlemcisinin; “Hizbullah şimdiye kadar 1300 savaşçısını kaybetmesine rağmen bu gruba inananlar ödüllendirilmişler; Hizbullah, bu ülkede sadece Esad’ı korumadı aynı zamanda kendi konumunu da güçlendirdi.” dediğini belirtti. Bu notların devamında Hizbullah’ın Lübnan ve Suriye’de güç kazanmasının delillerine işaret edilmiş; ilk delil olarak, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın bu grubun zaferini siyasi arenada kabul ettiğine değinmiştir. İsyancıların radikalleşme sürecinin şiddetlenmesiyle terörist gruplar daha büyük bir tehdit olarak görülmüştür. Hizbullah, IŞİD ile Lübnan arasındaki tek engel oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı