DÜNYAMEDYA ANALİZSuriye

Suriye seçimleri halkçı ve serbest bir şekilde düzenlendi

Bir heyete Başkanlık ederek Suriye Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gözlemcilik yapan İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı, bir röportajda bu seçimleri değerlendirdi.

En son bir heyete Başkanlık ederek Suriye Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gözlemcilik yapma amacıyla bu ülkeye giden İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi, “El Alem” haber kanalına verdiği özel bir röportajda, söz konusu seçimleri değerlendirdi.

Brucerdi bu konuda “Suriye, tamamen seçim havasındaydı. Kimi medyanın iddia ettiğinin aksine Suriye Cumhurbaşkanlığı seçimleri asla formalite değildi. Tamamen rekabete dayalı, halkçı ve serbest bir şekilde düzenlendi” şeklinde konuştu.

Brucerdi ayrıca “Suriye halkının bu seçimlere katılmak için belli bir sebepleri vardı. Herkes bu seçimlerle ülkesinin kaderini belirleyeceği ve seçimlere katılmasıyla ülkesi adına önemli bir karar verceğine inanıyordu” dedi.

Meclis Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Brucerdi daha sonra, Suriye’de 2 adayın Beşşar Esad’la rekabette bulunmalarının bu ülkenin tek parti ve tek şahısa dayanma biçiminden çıkıp, çok partili bir düzene dönüştüğü ve anayasasının değiştiğinin bir göstergesi olduğunu vurgulayıp “Ama silahlı gruplar seçimlerin düzenlendiği sıralarda bile halka en ufak bir saygı göstermeyip, sıradan insanları öldürmeyi devam ettirdiler” diye ilave etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı