HABERLER

Suriye sınırına ‘kulekol’lar geliyor

Türkiye-Suriye sınır güvenliğini sağlamak için 688 kilometre uzunluğunda duvar örüldü. Bu duvar dünyanın en uzun 3. duvarı olma özelliğini taşıyor. Duvarın ardından şimdi de sınır hattını kontrol etmek amacıyla 15 metre yüksekliğinde ve 7 metre çapında 21 tane ‘kulekol’ inşa ediliyor.
Türkiye-Suriye sınırındaki 688 kilometrelik duvar ve İran sınırında yapımına başlanan 144 kilometrelik sınır duvarından sonra yüksekliği 15 metre, çapı 7 metre olan, ‘kulekol’ adı verilen gözetleme kulelerinin inşasına başlandı.
Habertürk’ten Bülent Aydemir’in aktardığına göre sınır duvarının arasına belli aralıklarla yerleştirilecek yüksek güvenlikli gözetleme kulelerinde, 10 kişilik bir askeri tim her türlü ihtiyacını karşılayıp yaşamını sürdürebilecek.
Acil durumlara müdahale için güvenlik hattı boyunca 10 kilometre aralıklarla pasavan yollar da yapılıyor. ​
YÜKSEK GÜVENLİKLİ DUVARDA İKİNCİ AŞAMA
Sınır hattında “yüksek güvenlikli duvar örme” projesinde ikinci aşamaya geçildi. Güvenlik duvarı, ağırlıklı olarak düz bir hat şeklinde ilerleyen Suriye sınırına örüldü. Daha önce yaklaşık 250 kilometresi valilikler tarafından yapılan duvar örme işini TOKİ üstlendi ve duvarın tamamı bitirildi. TOKİ, Suriye sınırında 688 kilometre uzunluğundaki duvarı bitirdikten sonra İran sınırında 144 kilometrelik sınır duvarının inşasına başladı. Şimdi bu duvarın arasına yüksekliği 15 metre, çapı 7 metre olan ‘kulekol’lar yapılıyor. Suriye’den geçişlerin önlenmesi, “sınırın daha güvenli hale getirilmesi” açısından projeye büyük önem veriliyor.
Gaziantep ve Kilis illerindeki sınır hattına toplam 21 adet kulekol yapılacak. Bunların 18’i Kilis-Gaziantep hudut hattında, 3’ü ise Gaziantep- Karkamış hudut hattında yer alacak. Kulekolların yanı sıra özellikle mayınlı bölgelere ve IŞİD’in çekilirken el yapımı patlayıcı döşeyerek tuzaklama yaptığı yerlere pasavan yollar inşa ediliyor.
10 KİLOMETRE ARALIKLARLA YAPILACAK
Yerine göre değişmekle birlikte 10 kilometre aralıklarla yapılacak bu yollar sayesinde riskli araziden geçerek güvenlik duvarına ulaşacak askerler, sınır hattı boyunca istedikleri noktaya müdahale edebilecek.
5 KATLI OLACAK
Zeminle birlikte 5 kattan oluşacak gözetleme kulelerinin zemin katında duş ve silahlık bulunuyor. 1. kat sistem odası olarak tasarlandı. Atış mazgalları da olan kulekolların camları kurşun geçirmez olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı