Suriye

Suriye Teröristlerine Yardım Edenlere Bakın,Bozacının Şahidi Şıracı

Halkın Münafıkları Örgütü (HMÖ)’nden ayrılan bir militanının bildirdiğine göre HMÖ üyeleri, Suriye’de acil ve tıbbi yardım sağlayıcıların çatısı altında Suriye muhalefetine taktiksel ve operasyonel destek veriyorlar.

İsminin açıklanmasını istemeyen eski HMÖ militanı yaptığı açıklamalarda grup üyelerinin ‘Hanif’ adı verilen hastane şeklinde bir istasyonda bulunduklarını ve bu merkezde HMÖ üyeleri dışında hiç kimsenin Arapça ya da Farsça bilmediğini kendi aralarında İngilizce konuştuklarını aktardı.

Ayrıca eski militanın bildirdiğine göre İstanbul’dan Suriye’ye ülkedeki çatışmalarda savaşmaya gelen 2 HMÖ’lü militan yakın zamanda hayatlarını kaybetti. Bu iki üye Danimarka ve İsveç vatandaşlarıydı.

İran’da yayın yapan Tasnim haber sitesinin aktardığı bilgiye göre HMÖ’nün daha önce de Ürdün sınırı boyunda Suriye’deki yabancı destekli gruplarla işbirliği yaptığı biliniyordu. Şimdi de Mehr haber ajansı örgütün Suriye’ye sızmak için Türkiye sınırını kullandığını rapor etti.

Ağustos 2012’de, bir HMÖ üyesi Suriye hükümeti tarafından yakalanmış ve HMÖ’nün kendi militanlarını Türkiye topraklarında Suriye sınırına yakın bir bölgede eğittiğini ve bazı Arap ve Batılı devletlerin gerekli teçhizatı sağladığını itiraf etmişti.

2012 yazında da Irak ve Suriye güvenlik yetkilileri yüksek sayıda HMÖ üyesinin Suriye’ye giriş yaptığını duyurmuştu.

İran’daki İslam Devrimi’ne karşı olan ve ülkede on yıllar boyunca sürdürdüğü terör eylemleri ile bilinen HMÖ, yakın bir zaman önce Amerika’da Beyaz Saray yakınlarında bir ofis açmıştı. Ofisin açılış törenine Amerikalı senatörler de katılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı