DÜNYAORTADOĞUSuriye

Suriye: Türkiye bu ülkenin tesislerine 5 milyar dolarlık zarara neden oldu

Suriye adalet bakanlığı, Erdoğan liderliğindeki Türkiye hükümetini, Suriye’nin tesislerine 5 milyar dolarlık zarar vermekle suçladı.

Suriye SANA haber ajansına göre, Suriye Adalet Bakanlığı dün; ‘özel ve kamu mülkleri istila etme, kamu kurumlarına zarar verme, vasıflı hırsızlık, kamu malını sabote etmekle birlikte itlaf etme ve çalma’ suçlarıyla hakkında Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a karşı Şam’daki Birinci Mali Soruşturma Hakimi önünde kamu davası açtığını ilan etti.

Adalet Bakanlığı dün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı resmi bültende; ‘Adalet Bakanlığının 10-08-2015 tarihli 4053 sayılı kararı kapsamında teşkil edilen Kanun Komitesinin sunduğu raporla birlikte tanıklar, belgeler ve kanıtlar üzerine hakkında dava açılan Erdoğan’a karşı kamu davası açıldığını ifade etti. Bakanlık Savcılığın 21 haziran 2016 tarihli 2742 sayılı kararına dayanılarak açılan davanın 2016/710 rakamıyla adli kayıtlara geçtiğini açıkladı.

Adalet Bakanlığı bülteninde ayrıca Devlet Davaları İdaresinin Türkiye Cumhuriyeti başkanı sıfatına ek olarak Erdoğan şahsına cezai dava açtığına dikkat çekerken, Erdoğan’ın yanı sıra mali sorumlular olmaları sıfatlarıyla Türkiye başbakanı ve maliye bakanını da kapsadığını ifade etti.

Söz konusu dava Halep’te toplam hasar miktarı 5,295 milyar doları aşan 37 sanayi kurumu ve fabrikanın istila edilip çalınması suçu üzerine açılan ve şu ana dek ilgili tüm belge, kanıt ve incelemeleri tamamlanan mahkeme davası çerçevesinde açıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı