DÜNYAHABERLERORTADOĞUSuriye

Suriye’de Askeri Çözüm Mümkün Değil

Federica Mogherini; Cezayir’de gerçekleşen bir toplantıda Suriye’de çözümün sadece siyasi yollar ile kazanılabileceğini belirtti.
Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Cezayir’de gerçekleşen bir toplantıda Suriye’de çözümün sadece siyasi yollar ile kazanılabileceğini vurgulayarak; “Geçtiğimiz hafta Brüksel’de gerçekleştirdiğimiz toplantıda da Suriye krizinin askeri müdahaleler ile çözülemeyeceğini belirttik” ifadelerini kullandı.

AB’nin Suriye krizine ilişkin tutumunun şeffaf ve net olduğunu belirten Federica Mogherini konuşmasında askeri seçeneğin Suriye’de çözüm olmayacağını vurguladı. Amerika’nın AB’nin dostu olduğunu belirten Federica Mogherini; “Umarım bu dostluk sayesinde Amerika’yı Suriye’de siyasi bir çözüme ikna eder” açıklamasını yaptı.

Amerika’nın BM temsilcisi Nikki Haley, BM’de gerçekleştirdiği son konuşmada daha önceki açıklamalarının tam tersi ifadeler kullanarak Trump hükumetinin önceliğinin Beşar Esad’ın iktidardan çekilmesi olduğunu belirtti.“Beşar Esad iktidarda olduğu müddetçe Suriye’de barış olmayacaktır” ifadelerini kullanan Nikki Haley, 2 Nisan tarihinde gerçekleştirdiği bir röportajda Washington için Beşar Esad iktidarının öncelik olmadığını belirtmişti.Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise son yaptığı açıklamada Amerika’nın Suriye’deki önceliğinin IŞİD ile mücadele olduğunu belirterek; “Beşar Esad’ın kaderi hakkında karar verecek olan Suriye halkının kendisidir” ifadelerini kullanmıştı.Rex Tillerson, Amerika’nın Suriye’ye füze saldırının sadece kullanılan kimyasal silaha bir karşılık olarak gerçekleştiğini belirterek; “Bu durum Amerika’nın askeri durumunda hiçbir değişikliğe sebep olmamıştır. Suriye’de siyasi çözüm ancak IŞİD terör örgütünün yok edilmesinden sonra sağlanabilir” açıklamasını yaptı.Amerika makamlarınca yapılan bu çelişkili ifadeler Amerika dış politikasının Suriye’ye bakışını eskisi gibi olmadığını göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı