DÜNYAİNSAN HAKLARIİranMEDYA ANALİZSuriye

Suriye’de buhranın devam etmesi bölgenin zararınadır

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Konseyi’ne bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti, Suriye’de buhranın devam etmesinin bölgenin zararına olduğunu söyledi.

Velayeti, dün Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’yla Tahran’da görüşmesinde yaptığı açıklamada, bugün Suriye’de yaşananların tarihte görülmemiş olduğunu zira bağımsız bir ülkenin ve devletin yabancılar tarafından saldırıya uğradığını ve halkının büyük bir çile çektiğini söyledi.

Velayeti, IŞİD buhranının en kısa zamanda bölgede çözümlenmesi gerektiğini belirterek; sözkonusu terör örgütüne mali ve askeri olarak destek verenlerin şimdi bu örgütün faaliyetlerini durdurmak istediklerine dikkat çekerek ‘halbuki sözkonusu terör örgütü üyelerinin bizzat onların askeri üslerinde eğitim aldıklarını’ söyledi.

Sözkonusu görüşmede BM Suriye özel temsilcisi Mistura da, Suriye buhranının devam etmesi halinde bütün bölgenin zarar göreceğini söyledi.

BM yetkilisi, fırsatların kaçırılmaması gerektiğini zira bu zamana kadar Suriye ile ilgili olarak çok sayıda konferans ve oturumların yapıldığını ama sonuç alınmadığına dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı