HABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Suriye’de bulunan teröristler, kimyasal silah kullandıklarını itiraf etti

Suriye’de bulunan silahlı teröristler, kimyasal silah kullandıklarını itiraf etti.

El-Alem televizyonu muhabirinin bildirdiğine göre; ABD ve müttefiklerinin iddiasının aksine, kimyasal silah kullanan taraf hükümet değil, Suriye’deki muhaliflerdir ve isyancılar bunu kendi ağızlarıyla itiraf ettiler.

Nusra Cephesi’ne bağlı teröristlerin itirafına göre, kimyasal silahları Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Bender Bin Sultan temin etti ve Ebu Ayşe adındaki Arabistan uyruklu terörist Suriye’ye getirdi.

Ölen isyancılardan birinin babası Ebu Abdul Munim bu konuda şöyle dedi:

“Ebu Ayşe oğluma çok garip bir silah verdi. Oğlum 12 kişi ile beraber nasıl kullanıldığını bilmediği bu silahları tünele yüklerken öldü. Bu silah bir çeşit kapsüle benziyordu.”

Abdul Munim’in anlattıkları kimyasal silah özellikleriyle birebir örtüşüyor.

Guta’da bulunan bir terörist kadın, kimyasal silaha benzeyen silahın kendilerine verildiğini ama bu silah hakkında hiç bir bilgi verilmediğini itiraf etti. Terörist sözlerinin devamında şöyle dedi:

“Biz bu silahları taşırken çok dikkatliydik. Ama bazıları ihtiyatlı davranmayıp, bazı patlamalara neden oldu.”

 

Associated Press: Suriye’deki isyancılar kimyasal saldırıyı yaptıklarını itiraf etti

Amerikan “Associated Press” Suriye’deki silahlı gruplardan bazılarına dayandırarak, geçen hafta Doğu Guta bölgesinde yapılan kimyasal saldırının onların işi olduğunu bildirdi.

Suriye’deki isyancıların bu ülkede kimyasal saldırıda bulunmanın sorumluluğunu üstlendikleri, kimyasal silahları da Suudi Arabistan’dan teslim aldıklarını itiraf ettikleri bildirildi.

Suriye’deki teröristler Amerikalı “Associated Press” ve “Mint Press News”un muhabiri “Dale Gavlak”a verdikleri röportajda birkaç gün önce Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde yapılan kimyasal saldırının onların tarafından yapıldığını söylediler.

Gavlak’ın haberine göre, Suriye’nin isyancı bölgesinde yaşıyanlardan birçoğu Gavlak’la konuşurlarken kimyasal silahları Suudi Arabistan istihbarat teşkilatı Başkanı Bender Bin Sultan kanalından teslim aldıklarını ve Doğu Guta bölgesinde yapılan saldırıdan onların sorumlu olduğunu dile getirdiler.

Aynı habere göre, Suriye’deki isyancılar ayrıca, söz konusu saldırının “tesadüfen” olduğu ve kendilerinin kimyasal silahların kullanımını bilmedikleri yüzünden vuku bulduğunu belirttiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı