DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

Suriye’de ”Esir Takası” Yok

Dün Serbest bırakılan 48 İranlıya Karşılık olarak bırakıldığı ve esir takası iddiası ile verilen haberin aslında gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.Al alem kanalının bildirdiğine göre Suriye yönetimi serbest bırakılan 48 İranlıya karşılık olarak hiç kimseyi serbest bırakmadı.

Serbest bırakılan 2130 kişi Suriye Hükumetinin Kriz süresinin başından beri uyguladığı ”Kan dökmeyenlerin Serbest bırakılması”Olayının devamı olduğu ve bunun  önce de defaatle yapıldığı bildirilirken ,Pazar günü halka hitap eden Beşşar Esad’ın da konuşmasında vurguladığı ”esirlerin serbest bırakılması ”Sürecinin uygulama alanındaki yansımasının olduğu bildirildi.

Ayrıca Suriye milletvekillerinden biri konu ile alakalı olarak yaptığı açıklamada .

-Suriye Devletinin Hiç kimse ile herhangi bir  takas yapmadığı, Bu konuda hiç kimse ile bir pazarlık edilmediği ve edilmeyeceğini,serbest bırakılan esirlerin tamamen Suriye’nin insiyatifi  ile bırakıldıklarını belirtti.

Türkiye’de bazı çevrelerin durumu kendi başarı öyküsü olarak sunmaya çalışması ise manidar karşılanırken,söz konusu çevrelerin bu telaş ve yaygarasının ise   muhalif çetelerin  Suriye  karşısında bir güç oldukları imajını oluşturmaya çalışmak olduğu vurgulandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı