DÜNYAHABERLERSuriye

Suriye’de Hükümete karşı Yüzlerce Belçikalı Savaşıyor

Suriye’de hükümete karşı yürütülen çatışmalarda muhalif güçlere beraber 200 genç Belçikalı da yer alıyor. Haberi bugün RTBF televizyon kanalına telefonda verdiği röportajında Fransa Ordusu’ndan eski bir subay duyurdu.Televizyon kanalı bilgi kaynağının ismini açıklamadı. Röportajda Kalen ismi kullanıldı ve “sürekli Suriye’de bulunan özel bir oluşumun “temsilcisi olarak tanıttı.

Kalen, “Burada 200’ün üzerinde Belçikalı bulunuyor. Çoğunluğu şimdiye kadar ellerinde silah tutmamış. Onları genelde topun ağzına av olarak atyorlar. ” dedi.Kalen ayrıca, “Belçikalı gençler Türkiye üzerinden geliyor. Suriye sınırında bir Türk köyünde onları sınırdan geçirecek kişiler karşılıyor. Suriye’de ellerinden dokümanları, paraları, cep telefonları, başka bir değişle, ülkeyi terk etme çabalarına yarayacak her şey toplanıyor. “ açıklamasında bulundu.

Medya bilgilerine göre, şimdiye kadar Suriye’de yaklaşık 20 Belçikalı genç hayatını kaybetti. Bilgilerin kanıtlanamaması kişilerin yanlarında hiç bir kimlik bulunmamasıyla açıklanırken, bu durum ölümleri halinde tanımlanamamalarına da yol açıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı